Wielkie zmiany dla rodzin! Rząd chce rozszerzyć urlop rodzicielski!

Martyna
Dziecko
17.11.2023 20:10
Wielkie zmiany dla rodzin! Rząd chce rozszerzyć urlop rodzicielski!

Nowy rząd podjął decyzję o wydłużeniu urlopu rodzicielskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie, co stanowi długo wyczekiwaną zmianę. Inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem wszystkich ugrupowań koalicyjnych, co sygnalizuje przełom w podejściu do postulatów środowiska, które od lat zabiegało o tę reformę. Przedstawiamy szczegóły.

Zmiany w Prawie

Obecnie zgodnie z obowiązującym prawem rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje taki sam urlop, jak rodzicom dzieci urodzonych terminowo. Wynosi on 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. Nowe propozycje zakładają wprowadzenie dwóch możliwych rozwiązań, w odpowiedzi na długo ignorowane postulaty.

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie oraz organizacje wspierające ich starania od dawna domagają się zwiększenia dostępu do urlopu rodzicielskiego. Dotychczasowe rządy pozostawały głuche na te postulaty, jednak obecna koalicja daje nadzieję na pozytywną zmianę. Elżbieta Brzozowska z Koalicji dla Wcześniaka podkreśla, że proponowane zmiany umożliwią rodzicom wcześniaków korzystanie z pełnopłatnego zwolnienia chorobowego od pierwszego dnia życia dziecka.

Wspólne stanowisko 

Największe partie skupiające się na tworzeniu nowego rządu jednomyślnie popierają wydłużenie urlopu rodzicielskiego dla rodziców wcześniaków. Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej i Urszula Demkow z Polski 2050 wyraziły potrzebę współpracy z ekspertami w celu stworzenia skutecznego systemu wsparcia. Lewica zgodziła się, że urlop rodzicielski powinien być dostosowany do czasu, jaki dziecko spędziło w szpitalu.

Polskie Stronnictwo Ludowe dołącza do poparcia dla wydłużenia urlopu rodzicielskiego, potwierdzając, że obecne propozycje są zasadne. Środowisko medyczne sugeruje dwie potencjalne drogi rozwoju:

  • wydłużenie urlopu rodzicielskiego
  • wprowadzenie pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego

Prof. Ewa Helwich, krajowa konsultantka ds. neonatologii, podkreśla kluczową rolę obecności rodziców w życiu wcześniaków, co uzasadnia konieczność wprowadzenia tych zmian.

Wcześniaki w Polsce

Z danych wynika, że w naszym kraju:

Jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce to około 26 tysięcy wcześniaków rocznie. Niektóre z nich są tak maleńkie, że mieszczą się na dłoni i ważą tyle, ile pluszowy miś.- wum.edu.pl

Czy uważacie, że wydłużenie urlopu rodzicielskiego to dobry pomysł? 

Kluczowe Punkty
  • Nowy rząd podjął decyzję o wydłużeniu urlopu rodzicielskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie.
  • Inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem wszystkich ugrupowań koalicyjnych.
  • Dwie propozycje to wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz wprowadzenie pełnopłatnego zwolnienia chorobowego od pierwszego dnia życia wcześniaka.
  • Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe popierają te zmiany.
  • W Polsce rocznie rodzi się około 26 tysięcy wcześniaków.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną