Przedszkola nie chcę obchodzić Halloween! Dlaczego jest to temat tabu?

Martyna P.
Dziecko
30.10.2023 11:20
Przedszkola nie chcę obchodzić Halloween! Dlaczego jest to temat tabu?

31 października wypada Halloween. Święto to jest w Polsce bardzo popularne. Dla niektórych placówek oświatowych jest to jednak temat tabu.

 

Przedszkola nie chcę obchodzić Halloween! 

Wiele placówek oświatowych – szczególnie przedszkoli i żłobków rezygnuje z organizowania Halloween. Nauczyciele nie chcą nikogo urazić, dlatego organizują neutralne i uniwersalne zajęcia. Wychowawcy tłumaczą podopiecznym, że Halloween jest świętem amerykańskim, a nie polskim. Uważają, że placówki szkolno-przedszkolnie nie powinny narzucać obchodzenia tego święta podczas zajęć. Powinna być to indywidualna decyzja danej rodziny, która może uczestniczyć w obchodach w prywatnym czasie.

Zakaz obchodzenia Halloween wśród małych dzieci argumentowany jest w następujący sposób: 

Strach i lęki

Motywy duchów, potworów, czarownic i innych postaci typowych dla Halloween mogą budzić strach u małych dzieci. Nie wszystkie dzieci są w stanie odróżnić fikcję od rzeczywistości, co może prowadzić do niepokojów i koszmarów.

Nieodpowiednie kostiumy

Niektóre kostiumy Halloween mogą być zastraszające, prowokujące lub nieodpowiednie dla młodszych dzieci. Dzieci mogą nie rozumieć kontekstu niektórych kostiumów, co może prowadzić do nieporozumień lub lęków.

 

Zamiast Halloween – Dzień Dyni

W niektórych przedszkolach i szkołach zamiast Halloween organizowany jest „Dzień Dyni”.

Tego dnia dzieci przychodzą do placówek przebrane za dynię lub z pomarańczowymi elementami garderoby.

W kuchni przygotowywana jest zupa dyniowa i dyniowe ciasteczka.

Dzieci uczestniczą w różnych aktywnościach fizycznych z użyciem dyni –turlanie dyni, slalom między dyniami, przenoszenie dyni.

Niektóre placówki drążą warzywa i wykonują w nich kompozycje kwiatowe i stroiki.

Na zajęciach omawiane są zdrowotne właściwości dyni i zasady uprawy tego warzywa. 

 

Zdjęcie Zakaz Halloween w przedszkolach i szkołach! Dlaczego jest to temat tabu? #1

Dlaczego Halloween jest krytykowane w Polsce?

Halloween, choć jest obchodzone w wielu krajach świata, w Polsce spotyka się z krytyką i kontrowersjami z różnych powodów.

Obce tradycje

Dla wielu Polaków, Halloween jest postrzegane jako tradycja obca i niezwiązana z polską kulturą. Polska ma bogatą historię i własne tradycje, które niektórzy uważają za ważniejsze do upamiętnienia i celebrowania.

Konflikt z religią

Polska jest krajem o głębokich korzeniach katolickich. 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych – dzień, w którym oddajemy cześć zmarłym i odwiedzamy groby bliskich. Dla wielu ludzi świętowanie Halloween na dzień przed tym ważnym świętem religijnym jest nieodpowiednie i może zniekształcać znaczenie Wszystkich Świętych.

 

Komercjalizacja święta

Krytycy argumentują, że Halloween w Polsce jest przede wszystkim okazją do komercjalizacji i sprzedaży produktów, takich jak kostiumy, słodycze czy dekoracje, zamiast skupienia się na pierwotnych, kulturalnych czy duchowych aspektach tego święta.

 

Nieodpowiednie treści dla dzieci

Wiele szkół i przedszkoli jest niechętnych świętowaniu Halloween ze względu na aspekty związane z duchami, czarami i potworami, które mogą być uważane za nieodpowiednie dla młodszych dzieci.

 

Konflikty wśród rodziców

W niektórych placówkach edukacyjnych, decyzja o świętowaniu (lub nieświętowaniu) Halloween może prowadzić do konfliktów między rodzicami, którzy mają różne opinie na ten temat.

 

Presja społeczna

Dzieci, które nie biorą udziału w świętowaniu Halloween ze względów religijnych, kulturalnych lub innych, mogą czuć się wykluczone lub narażone na szykany ze strony rówieśników.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną