Projekt wprowadzający dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków wzbudził w Sejmie niemałe poruszenie. Posłowie zagłosowali za niezwłocznym przystąpieniem do drugiego czytania i wiele wskazuje na to, że rodzice wcześniaków otrzymają większy wymiar urlopu macierzyńskiego.
Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków: Sejm jest za
Pierwsze czytanie projektu dotyczącego wprowadzenia dodatkowego urlopu dla rodziców wcześniaków przeprowadzono w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały wtedy swoje poparcie dla niego.
Co więcej, Konfederacja wniosła o nieprzekazywanie projektu do dalszych prac komisji i o niezwłoczne drugie czytanie. Postulat ten poparto większością Sejmu i odbyło się już drugie czytanie projektu. Pozytywnie rozpatrzono także kolejny wniosek ws. natychmiastowego skierowania ustawy do trzeciego czytania z pominięciem sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach, w trakcie których posłowie i Rada Ministrów ma prawo zgłaszać swoje poprawki.
Urlop dla rodziców wcześniaków: Obecne przepisy
Obecnie rodzice wcześniaków i dzieci, które zaraz po narodzinach muszą być hospitalizowane, przysługuje takie samo prawo urlopowe.
Problem jednak polega na tym, że wcześniak lub noworodek hospitalizowany spędzają po narodzinach często długie tygodnie w szpitalu, w których trakcie rodzicom przemija urlop macierzyński.
Rodzic ma obecnie obowiązek, bez względu na okoliczności, rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w momencie porodu. Nie może odłożyć go na okres, w którym dziecko ze szpitala wraca do domu.
— Moja córka, Róża, urodziła się trzy miesiące przed czasem, ważyła kilogram, a w inkubatorze spędziła dziewięć długich tygodni. Mój urlop macierzyński uciekł bezpowrotnie, ale cieszę się, że dzięki tak błyskawicznemu procedowaniu inni rodzice tego urlopu nie stracą — powiedziała na posiedzeniu Sejmu posłanka Aleksandra Leo z Polski 2050.
Urlop dla rodziców wcześniaków: Co się zmieni?
W projekcie nowelizacji Kodeksu Pracy zaproponowano, by rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, uzyskali urlop maksymalnie 15 tygodni.
Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – urlop wynosiłby maksymalnie osiem tygodni. Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.