800 zł na Dziecko od 2024! Sprawdź, Jakie Formalności Musisz Załatwić!

Justyna
Dofinansowania
13.11.2023 20:55
800 zł na Dziecko od 2024! Sprawdź, Jakie Formalności Musisz Załatwić!

Zmiany w świadczeniach w Polsce zawsze przyciągają uwagę. Rok 2024 przyniesie dobrą nowinę dla wielu polskich rodzin. Jednak, zanim zaczniemy planować, jak spożytkować dodatkowe środki, warto zrozumieć, jakie formalności będą z tym związane.

Finansowe Wsparcie Rodzin

W czerwcu 2023 roku rząd przyjął projekt ustawy, mający na celu podniesienie świadczenia wychowawczego. Zmiany te zatwierdził swoim podpisem w sierpniu prezydent Andrzej Duda. 

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), podwyżka oznacza znaczny wzrost wypłacanych środków. Na jedno dziecko w ciągu roku przypadać będzie o 3600 zł więcej, dla rodzin z dwójką dzieci to aż 7 200 zł, a z trójką nawet 10 800 zł więcej rocznie.

Bez Dodatkowych Wniosków

Jednym z kluczowych zmartwień rodziców przy takich zmianach jest obawa o dodatkowe formalności. Jednak ZUS uspokaja, informując, że sam zmieni wysokość świadczenia. 

Rodzice nie będą musieli składać dodatkowych wniosków, a podwyższone świadczenie obejmie wszystkich uprawnionych. Wystarczy posiadać prawo do świadczenia w okresie od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Kolejny Okres Rozliczeniowy

Choć ZUS sam zmieni wysokość świadczenia, aby skorzystać z podwyższonej kwoty w kolejnym okresie rozliczeniowym, rodzice będą musieli złożyć wniosek na nowy okres, trwający od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego. 

Jak złożyć wniosek?

W obliczu zmian, rodzice powinni być świadomi, że obecnie wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. PUE ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczna, SKOK-i, a także aplikacja mZUS to różne dostępne platformy. 

ZUS zachęca do korzystania z aplikacji mZUS, dostosowanej zarówno do smartfonów, jak i tabletów. Aplikacja nie tylko umożliwia składanie wniosków o świadczenie wychowawcze, ale także o inne świadczenia, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy środki na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start.

Podsumowanie

Podsumowując, podwyżka świadczenia wychowawczego na dziecko to dobra wiadomość dla polskich rodzin. Ważne jest jednak, aby być świadomym, że choć ZUS sam zmieni wysokość świadczenia, konieczne będzie złożenie wniosku na nowy okres rozliczeniowy. Planując korzystanie z tego dodatkowego wsparcia finansowego, warto być gotowym na ten krok formalny.

Kluczowe Punkty
  • Zmiany w świadczeniach wychowawczych w Polsce mogą przynieść dodatkowe środki dla rodzin.
  • W 2024 roku, świadczenia wychowawcze zostaną podniesione, co oznacza więcej pieniędzy dla rodzin z dziećmi.
  • ZUS automatycznie zmieni wysokość świadczeń, więc rodzice nie będą musieli składać dodatkowych wniosków.
  • Aby skorzystać z podwyższonej kwoty w kolejnym okresie rozliczeniowym, rodzice będą musieli złożyć wniosek na nowy okres.
  • Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a ZUS zachęca do korzystania z aplikacji mZUS.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną