Zamiast Halloween chrystoteka! Nowy sposób walki z niechcianą zabawą!

Justyna
Newsy
24.10.2022 21:38
Zamiast Halloween chrystoteka! Nowy sposób walki z niechcianą zabawą!

Halloween zbliża się wielkimi krokami, jednak ten rodzaj zabawy ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Co roku pojawia się wiele pomysłów na alternatywne imprezy w tym okresie.

Kość niezgody

Zdania na temat celebrowania w Polsce zagranicznych świąt od zawsze były podzielone. Niektórzy uważali takie praktyki za brak poszanowania naszych własnych tradycji. Inni postrzegali sprawę wyłącznie przez pryzmat zabawy i nie wiedzieli w tym nic złego.

Jednak jeśli chodzi o Halloween, mamy do czynienia z prawdziwą kością niezgody. Przeciwnicy przebieranek z okazji święta zmarłych widzą w nich nie tylko „zamach" na kulturę, lecz przede wszystkim działanie niezgodne z poszanowaniem tradycji chrześcijańskich. Z celebrowaniem Halloween walczą przede wszystkim osoby duchowne. Żeby stłumić zachwyt zabawami, które przybyły do nas zza granicy, prześcigają się w wymyślaniu alternatyw.

Bale Wszystkich Świętych

Jednym z pomysłów na odciągnięcie dzieci od Halloween miały być Bale Wszystkich Świętych. Na prośbę Akcji Katolickiej zaproszenie na jedną z takich imprez zawisło w przedszkolu publicznym na Żuławach Wiślanych. Uczestnicy balu mieli przebrać się za świętych lub aniołów. To nie spodobało się niektórym rodzicom, którzy zauważyli, że ze wspólnej zabawy wykluczone zostały dzieci z rodzin niewierzących.

Dyrekcja placówki broni się, że ogłoszenie wywiesiła grzecznościowo, a balu halloweenowego w okolicy nikt nie organizuje, a przynajmniej nikt nie poprosił o ogłoszenie go na terenie placówki. Jak informuje trójmiejska Wyborcza.pl, organizatorzy balu zachęcają przedszkolaki również do przygotowania pracy plastycznej na jeden z tematów: Mój św. patron, Mój anioł, Moja rodzina lub portret rodzinny z datami chrztu.

Chrystoteki nowym pomysłem

 Jak informuje portal swidnica.gosc.pl, w Pieszycach również zorganizowano Bal Świętych, a po nim, dla starszych uczestników, „chrystotekę", czyli chrześcijańską dyskotekę. Miała ona zgromadzić ponad 80 osób. Na wspomnianej stronie można przeczytać:

„Dzieci przebrane za swoich ulubionych mieszkańców nieba miały za zadanie opowiedzieć ich historię. Najlepsze wystąpienia zostały nagrodzone. Wieczorem natomiast w tym samym miejscu bawiła się młodzież”.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną