Nadchodzi koniec "Bezpiecznego kredytu"?! Zaskakujące prognozy ekspertów!

Ewelina
Biznes i finanse
22.09.2023 18:45
Nadchodzi koniec "Bezpiecznego kredytu"?! Zaskakujące prognozy ekspertów!

Program Bezpieczny Kredyt, z myślą o wspieraniu kredytobiorców, wzbudził ogromne zainteresowanie Polaków. Jednak po 11 tygodniach od wprowadzenia, sytuacja rysuje się inaczej niż zakładano. Jakie są realia? I co czeka przyszłych wnioskodawców w roku 2024? Poznajmy fakty i liczby, które mogą zaskoczyć.


Boom na Bezpieczny Kredyt

W ciągu zaledwie 11 tygodni wartość podpisanych umów w ramach programu Bezpieczny Kredyt przekroczyła 3,7 mld zł. To wynik znacznie przekraczający prognozy rządowe. Zdecydowanie większa liczba zainteresowanych programem powoduje, że prognozy na przyszły rok nie napawają optymizmem.

Jak podaje serwis bezprawnik.pl złożono ponad 40 tys. wniosków kredytowych, a zaledwie niespełna 10 tys. z nich zostało do tej pory zaakceptowanych. Zastanawiając się nad średnią kwotą kredytu z dopłatami, warto podkreślić, że wynosi ona 380 tys. zł. Proste obliczenia prowadzą nas do wniosku, że łączna wartość podpisanych umów może sięgnąć nawet 3,7 mld zł.

Limit środków - zaskakujące fakty

To, co budzi najwięcej obaw, to kwestia dostępnych środków na program w 2024 roku. Choć w roku 2023 limit środków nie obowiązuje, to już w 2024 roku zostanie wprowadzony na poziomie 941 mln zł. W 2025 roku prognozowany jest na 1107 mln zł.

I tu pojawia się wyzwanie: zgodnie z przepisami, nabór wniosków ma zostać wstrzymany, gdy na dany rok zostanie wykorzystane 90% przewidzianych środków lub 75% środków przeznaczonych na kolejny rok. W praktyce oznacza to, że w 2024 roku nabór zostanie wstrzymany już po osiągnięciu progu niewiele ponad 830 mln zł.


Jak przewidują eksperci?

Eksperci z HREIT podjęli się próby oszacowania tempa, w jakim zostaną wyczerpane dostępne środki na Bezpieczny Kredyt w 2024 roku. Jeżeli w roku 2023 zostanie przyznanych około 60 tys. kredytów, to limit na 2024 rok może zostać wykorzystany już w pierwszych dniach stycznia. Optymistyczniejszy scenariusz zakłada, że przy 40 tys. kredytów udzielonych w 2023 roku, środki na preferencyjne kredyty skończą się dopiero po kilku tygodniach 2024 roku.

Nie trzeba być ekspertem, by zrozumieć, że w 2024 roku możliwość skorzystania z Bezpiecznego Kredytu będzie ograniczona głównie do pierwszych tygodni roku. Dlatego warto być czujnym i przygotowanym, jeśli zastanawiamy się nad skorzystaniem z tej formy wsparcia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną