Czy wina znikną ze sklepowych półek? Ogromne problemy francuskich winnic!

Martyna
Newsy
27.08.2023 14:40
Czy wina znikną ze sklepowych półek? Ogromne problemy francuskich winnic!

Francuskie władze ostatnio ogłosiły ambitny plan, który ma przywrócić blask i dostojność winom produkowanym w kraju. Zainwestowanie aż 200 milionów euro na zniszczenie nadwyżek wina jest ruchem, który ma pomóc producentom w przezwyciężeniu trudności, a także przyczynić się do podniesienia cen tego szlachetnego trunku. Jak działalność władzy wpłynie na produkcje win? 

Problem francuskich winnic 

Wiodące regiony winiarskie we Francji, takie jak malownicze Bordeaux, zmagają się z kłopotami wynikającymi z gwałtownego spadku popytu na wino. Skutki tego trendu są widoczne w postaci nadprodukcji, która zaowocowała obniżeniem cen i ciężkimi problemami finansowymi dotykającymi nawet co trzeciego producenta wina w Bordeaux. 

Okazuje się, że nie tylko ten region doświadcza trudności. Langwedocja na południowym zachodzie Francji, znana ze swoich wyrazistych czerwonych win, również boryka się z problemem zmniejszonego zainteresowania winem. 

Przyczynami tego zjawiska są: 

  • Trudności po pandemii coronavirsusa 
  • Zmieniające się nawyki konsumentów 
  • Rosnące koszty produkcji, które przekładają się na ceny towarów 

Propozycja rządu 

Rząd przeznaczy aż 200 mln euro na zniszczenie nadwyżek wina, na które nie ma popytu. Inny pomysł na rozwiązanie problemów branży winiarskich podsunął Minister rolnictwa Marc Fesneau. Polityk zaproponował, aby wina z nadprodukcji znalazły zastosowanie w produktach nieżywnościowych np. jako: 

  • Środki do dezynfekcji 
  • Perfumy 

To pomysłowe podejście nie tylko minimalizuje marnotrawstwo, ale także otwiera nowe możliwości dla wykorzystania surowców, które mogłyby pójść na marne. 

Wsparcie i Plan Działania 

W czerwcu resort rolnictwa ogłosił już pierwsze konkretne działania, w tym alokację 57 milionów euro na likwidację ponad 9 tysięcy hektarów winorośli w Bordeaux. 

Ponadto, inne środki finansowe zostaną przekierowane na inicjatywy zachęcające plantatorów do eksploracji alternatywnych produktów, takich jak na przykład uprawa oliwek. 

Inicjatywa francuskich władz w postaci inwestycji w likwidację nadwyżek wina jest odważnym krokiem, który ma na celu przywrócenie równowagi na rynku i wsparcie producentów. Dzięki kreatywnemu wykorzystaniu zniszczonych win oraz strategiom przekierowania produkcji, francuskie wino może odzyskać swój blask i pozycję na arenie międzynarodowej. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną