Mały ZUS plus wydłużony. Niektórzy niestety zapłacą więcej. Sprawdź kto!

Martyna P.
Podatki
04.08.2023 10:41
Mały ZUS plus wydłużony. Niektórzy niestety zapłacą więcej. Sprawdź kto!

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wydłużającą ulgę Mały ZUS Plus, jednak opóźnienie w podpisaniu spowodowało legislacyjne zamieszanie. Niektórzy przedsiębiorcy będą musieli przez miesiąc płacić pełne składki.

 

Mały ZUS Plus wydłużony, ale z opóźnieniem

Mały ZUS Plus został przedłużony o dwanaście miesięcy. Prezydent Duda podpisał ustawę z dużym opóźnieniem, co wywołało kłopoty. Vacatio legis trwało tylko tydzień, co oznaczało, że zmiany weszły w życie siedem dni po podpisaniu przez prezydenta. To spowodowało, że część przedsiębiorców, uprawnionych do skorzystania z wydłużonego Małego ZUS Plus, będzie musiała przez miesiąc płacić wyższą składkę.

 

Kto może skorzystać z wydłużonego Małego ZUS Plus?

Osoby, które korzystały z ulgi Mały ZUS Plus przynajmniej raz w 2023 roku, mają prawo skorzystać z jej wydłużonego okresu. Dodatkowe 12 miesięcy zostanie im automatycznie doliczone, pod warunkiem, że nie skończył się okres 36 miesięcy ulgi do sierpnia 2023 roku. To dotyczy również tych, którym ulga kończy się 31 lipca.

Kto musi zapłacić więcej? 

Jeśli jednak przedsiębiorcy nie poczekali i wcześniej wyrejestrowali się z ulgi, a następnie zarejestrowali na normalnych zasadach ZUS, będą musieli zapłacić wyższą składkę. Wynika to z faktu, że wydłużenie Małego ZUS Plus zaczyna obowiązywać od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu wniosku. Jeżeli dokument ZUS ZUA/ZUS ZZA złożysz w sierpniu 2023 r., skorzystasz z ulgi dopiero od 1 września 2023 r.

 

Zdjęcie Mały ZUS plus wydłużony. Niektórzy niestety zapłacą więcej. Sprawdź kto! #1

Kłopoty z Małym ZUS Plus

„Przedsiębiorcy, którzy do końca lipca byli na Małym ZUS Plus, są w najgorszej sytuacji, bo jest bałagan prawny” – tłumaczy Izabela Leśniewska, doradczyni podatkowa z kancelarii Alo-2 w wywiadzie dla „Bussines Insider”.

Osoby, które wyrejestrowały się z Małego ZUS Plus i zarejestrowały na normalne zasady ZUS przed podpisaniem nowelizacji przez prezydenta, nie mogły skorzystać z wydłużonego Małego ZUS Plus od 1 sierpnia.

To dotyczy również tych, którym ulga skończyła się wcześniej w 2023 roku – również oni tracą jeden miesiąc z obniżonymi składkami.

 

Mały ZUS plus – Jakie warunki należy spełnić?

Aby skorzystać z małego ZUS-u plus należy spełnić określone warunki:

  • przychód z działalności gospodarczej z poprzedniego roku nie może przekroczyć 120 tysięcy złotych (jeśli działalność prowadzona byłą cały rok).
  • Działalność musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

Okres korzystania z małego ZUS-u, to 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną