ZUS oddaje pieniądze podatnikom. Przelew dostaniesz najpóźniej 3 sierpnia!

Agnieszka
Podatki
17.07.2023 8:01
ZUS oddaje pieniądze podatnikom. Przelew dostaniesz najpóźniej 3 sierpnia!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już oddawania na konta Polaków należne im pieniądze z tytułu nadpłaconej składki zdrowotnej. Jeśli jeszcze nie otrzymałeś zwrotu nadpłaty, prawdopodobnie otrzymasz pieniądze w jednej z kolejnych transzy. 

ZUS oddaje nadpłacone składki zdrowotne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddał już 783 mln zł nadpłaconej składki zdrowotnej. W tym roku wszedł bowiem obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022. Rozliczenie dotyczyło każdego, kto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i odprowadzającą składki na własne ubezpieczenie zdrowotne.

Kto otrzyma zwrot nadpłaconej składki?

ZUS przypomina, że każda osoba, u której po rozliczeniu wyszło, że nadpłaciła składkę zdrowotną, otrzyma jej zwrot na konto w terminie do 3 sierpnia 2023 roku.

- Nadpłatę przekazujemy na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia tego roku. Staramy się, aby te środki trafiły na konta przedsiębiorców jak najszybciej  - powiedziała PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Warto jednak wiedzieć, że zwrot wspomnianej nadpłaty otrzymają jedynie osoby, które nie posiadały zaległości z tytułu składek, a także z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Niebawem ruszy kolejna transza wypłat dla osób z nadpłaconą składką zdrowotną. Ma ona objąć 206 tysięcy przedsiębiorców, którym zostanie zwrócona łącznie kwota 340 milionów zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory, w poprzednich transzach zwrócono Polakom łącznie 783 mln zł, cała pula nadpłaconych składek wyniesie około 1 mld zł.  

Warto jednak wiedzieć, że o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej należało złożyć wniosek. Jeśli płatnik tego nie zrobił, zwrot nadpłaty otrzyma na konto do końca bieżącego roku. 

- Jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r., nadpłatę rozliczymy na koncie płatnika składek najpóźniej do końca 2023 r. W przypadku posiadania zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, nadpłata zostanie w pierwszej kolejności rozdysponowana na te zaległości - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną