Pułapka Małego ZUS-u Plus: Dlaczego niższe składki mogą Cię drogo kosztować?

Agnieszka
Podatki
24.08.2023 9:49
Pułapka Małego ZUS-u Plus: Dlaczego niższe składki mogą Cię drogo kosztować?

Przedsiębiorcy i osoby na jednoosobowej działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus przez dodatkowe 12 miesięcy. Wydłużono bowiem okres trwania Małego ZUS-u Plus do czterech lat. Warto jednak wiedzieć, że mały ZUS to…wyższy podatek. Poznaj szczegóły.

Mały ZUS Plus na dodatkowe 12 miesięcy

Mały ZUS Plus to ugla w składkach na ubezpieczenie społeczne skierowana do mniejszych przedsiębiorców oraz osób posiadających jednoosobową działalność gospodarczą. 

"Przedsiębiorcy, którzy obecnie, tj. w 2023 r., korzystają z ulgi Małego ZUS Plus, od dziś mają możliwość przedłużenia jej o kolejnych 12 miesięcy" – informuje MRiT. W sumie będą mogli opłacać niższe składki przez 4 lata.

Ulga ta powoduje opłacanie niższych składek na ubezpieczenie. Może jednak spowodować, że wzrośnie kwota podatku do zapłacenia.

Niszczy ZUS to wyższy podatek dochodowy?

Okazuje się, jak zwraca uwagę “Rzeczpospolita”, że płacąc niższe składki na ubezpieczenie społeczne, jednocześnie rośnie nasz przychód z działalności. To z kolei może wpłynąć na podwyższenie podatku dochodowego.

– Jeśli po powrocie na mały ZUS+ przedsiębiorca zapłaci mniejsze kwoty wymienionych składek, będzie miał wyższy dochód. W konsekwencji wyjdzie mu większy PIT. A także składka zdrowotna, która na skali i liniówce jest liczona od dochodu – tłumaczy Piotr Juszczyk z inFaktu na łamach dziennika.

Mały ZUS Plus - dla kogo?

Mały ZUS Plus to ulga na ubezpieczenie społeczne skierowana do najmniejszych przedsiębiorców. Z ulgi mogą skorzystać mali przedsiębiorcy i osoby na jednoosobowej działalności gospodarczej przez maksymalnie 48 miesięcy w ciągu 5 lat prowadzenia działalności.

Konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków:

  • roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł,
  • w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

"To rozwiązanie dobrowolne i jednorazowe skierowane do najmniejszych przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z MZ+ i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł" – podkreśla resort rozwoju. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną