To już pewne! Darmowe leki dla dzieci i seniorów! Sprawdź jak skorzystać!

Martyna
Newsy
10.07.2023 19:02
To już pewne! Darmowe leki dla dzieci i seniorów! Sprawdź jak skorzystać!

Dziś (10.07.2023 r.) rząd przyjął projekt ustawy dotyczący bezpłatnych leków dla dzieci oraz seniorów powyżej 65 roku życia. Wyjaśniamy szczegóły projektu. 

Szczegóły projektu 

Dotychczas w Polsce obowiązywał program “Leki dla seniorów 75 plus”. Rząd w ramach przedsięwzięcia oferował tej grupie Polaków bezpłatne lekarstwa z listy znajdującej się w Ministerstwie Zdrowia. Inicjatywa okazała się korzysta dla ok. 3 milionów osób.  

Obecnie szacuje się, że z nowego programu skorzysta ok. 6 – 7 milionów dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz ok. 7-8 milionów seniorów po 65 roku życia.  

Kiedy ustawa trafi do sejmu? 

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zaznaczył, że będzie się starał, aby projekt ustawy jak najszybciej trafił do Sejmu. 

Głos w tej sprawie zabrał również Minister Zdrowia Adam Niedzielski: 

“Jednocześnie dyskutowaliśmy nad tym, że nie tylko zwiększamy grupę wiekową, ale również poszerzymy dostępność tych leków, które dostępne są w tej chwili w programie 75 plus. W tej chwili (...) mamy ponad 2 tysiące leków dostępnych, ale celem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy pełna lista leków refundowanych, czyli ponad 4 tysiące pozycji, będzie dostępna w tym programie 65 plus i 0-18 “- Adam Niedzielski 

Ile za to zapłacimy? 

Bieżący program “Leki dla seniorów 75 plus” od 2016 roku kosztował ok. 4,5 miliarda złotych. Rozszerzenie programu i uwzględnienie dodatkowych grup wiekowych spowoduje, że zostanie na ten cel przeznaczone kolejne  1,6 miliarda złotych.  

Wykaz leków zostanie ogłoszony w obwieszczeniu osobno dla dzieci i młodzieży oraz dla seniorów.  

Problem w oddziałach ginekologiczno - położniczych 

Na dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia został również zapytany o coraz większą liczbę zamykanych oddziałów ginekologiczno-położniczych.  

“Pomijając wszystkie aspekty dotyczące woli i polityki, przede wszystkim działa demografia. Mamy, niestety, zmniejszającą się liczbę urodzin, mamy zmniejszający się udział w społeczeństwie dzieci, stąd siłą rzeczy oddziały położnicze czy oddziały pediatryczne będą się dostosowywały swoją wielkością, rozmiarem w skali kraju do tego, by odpowiadać na zapotrzebowanie” - Adam Niedzielski  

Uważacie, że nowy projekt jest słuszny, czy rząd powinien w pierwszej kolejności rozwiązać problem placówek medycznych? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną