Zamieszanie z darmowymi lekami! Apteki odsyłają pacjentów po nowe recepty

Agnieszka
Newsy
13.09.2023 12:24
Zamieszanie z darmowymi lekami! Apteki odsyłają pacjentów po nowe recepty

Od 1 września 2023 roku obowiązują nowe listy darmowych leków dla nowych grup wiekowych. Osoby poniżej 18. roku życia i seniorzy po 65. roku życia mogą zgłaszać się w aptekach po bezpłatne leki na receptę. Jest jednak jeden problem. Część recept nie uprawnia do otrzymania darmowych leków.

Darmowe leki dla nowych grup wiekowych

1 września weszły w życie przepisy, które uprawniają osoby poniżej 18. roku życia i osoby powyżej 65. roku życia do otrzymywania darmowych leków na receptę. Wykaz nieodpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2800 leków. W przypadku seniorów darmowych leków na receptę jest aż 3800. 

  • Listę darmowych leków dla seniorów znajdziecie tutaj
  • Listę darmowych leków dla dzieci znajdziecie tutaj

Pacjenci odsyłani po nowe recepty

Wielu pacjentów z tych dwóch grup wiekowych leczy się na choroby przewlekłe, na które regularnie bierze leki. Inni zwlekali z wykupieniem swojej recepty. Oznacza to, że część recept została wystawiona przed wejściem w życie przepisów uprawniających ich do otrzymania darmowych leków. 

Recepty wystawione w sierpniu lub wcześniej nie posiadają odpowiedniego oznaczenia, które uprawnia do otrzymania bezpłatnych leków. Pacjenci są więc odesłanie do gabinetów lekarskich w celu zdobycia nowej recepty. Jeśli lekarz jej nie wystawi, za teoretycznie darmowy lek trzeba będzie zapłacić.

Apel do ministerstwa zdrowia

Lekarze apelują o jasną odpowiedź na pytanie, czy "Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia?".

Zdaniem dr Bożeny Janickiej, prezeski Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, o bezpłatny wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną