To koniec tego rodzaju recept! Ministerstwo Zdrowia wprowadza istotne zmiany!

Martyna
Zdrowie
05.07.2023 18:03
To koniec tego rodzaju recept! Ministerstwo Zdrowia wprowadza istotne zmiany!

Nadchodzą zmiany w wystawianiu recept przez lekarzy. Resort Zdrowia poinformował o likwidacji przepisywaniu lekarstw na rok. Jak długo będą ważne recepty i kiedy nastąpi zmiana przepisów? 

Likwidacja rocznej recepty 

Wielu Polaków musi przyjmować lekarstwa na stałe. Dotychczas lekarz mógł wystawić receptę na rok. Jednak Resort Zdrowia zauważył, że takie działanie rodzi wiele problemów. 

Rząd uważa, że przyjmowanie leków przez tak długi okres czasu bez konsultacji z prowadzącym leczenie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia pacjentów. W związku z takim przesłankami Ministerstwo Zdrowia zaplanowało projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej.  

Zmiany mają dotyczyć likwidacji rocznej recepty. Jeżeli przepisy wejdą w życie to lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić receptę na okres 180 dni. Ponadto zostanie wprowadzone ograniczenie liczby recept, którą lekarz będzie mógł wystawić w ciągu jednego dyżuru. 

Powód likwidacji 

Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że w większości przypadków pacjenci wykupują od razu przepisaną dawkę leków. Jednak często zdarza się, że w trakcie leczenia musi nastąpić z różnych przyczyn zmiana medykamentów. Wtedy zakupione lekarstwa lądują w koszu. 

„Jeśli pacjent wykupuje leki na rok, a następnie trafia do szpitala lub lekarz zmienia mu dawkę, to leki te lądują w koszu” - Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej 

Przekłada się to również na koszty płatników, których pensje trafiają do środków publicznych, a następnie przeznaczane są na refundacje leków

Stanowisko lekarzy 

Pomysł zmiany prawa i likwidacja rocznych recept nie spotkała się z pozytywną opinią wielu lekarzy. Ich zdaniem ta recepta jest konieczna w przypadku chorób przewlekłych. Wiadomo wówczas, że pacjent będzie musiał przyjmować leki do końca życia. 

Do głównych chorób przewlekłych w Polsce zaliczane są: 

  • nowotwory 
  • choroby tarczycy 
  • cukrzyca 
  • choroby neurologiczne 
  • reumatoidalne zapalenie stawów 
  • depresja 

Z danych wynika, że: 

60 proc. przyjmuje stale jakieś leki, 41 proc. choruje przewlekle, a ponad połowa doświadczyła przynajmniej jednej z badanych chorób cywilizacyjnych w ostatnich pięciu latach” - zdrowie.trojmiasto.pl 

Tylko w ubiegłym roku zrealizowano 20 mln recept rocznych. Czy ich likwidacja jest dobrym pomysłem? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną