Masz w domu Monsterę? Ten piękny kwiat może okazać się bardzo niebezpieczny

Masz w domu Monsterę? Ten piękny kwiat może okazać się bardzo niebezpieczny

Ostatnimi czasy do łask wróciły rośliny doniczkowe. Pięknie prezentują się one w naszych wnętrzach, zwłaszcza, jeśli umieścimy je w eleganckich doniczkach. Nie warto jednak pochopnie kupować roślin doniczkowych tylko ze względu na ich wygląd. Szczególnie, jeśli w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta.

Zdjęcie Masz w domu Monsterę? Ten piękny kwiat może okazać się bardzo niebezpieczny #1

Monstera Dziurawa

Jednym z najpopularniejszych domowych kwiatów jest Monstera Dziurawa. Ma piękne, “poszarpane” liście i imponuje swoimi rozmiarami. Jest też bardzo łatwa w pielęgnacji i niewiele wymaga, aby rosnąć zdrowo. Jest jednak jeden problem. Monstera Dziurawa jest trująca!

Monstera Dziurawa może być toksyczna

Kwiat ten w swoich liściach i wszystkich innych zielonych częściach posiada dużą ilość szczawianów wapnia. Okazuje się, że związek ten jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W przypadku kotów, może on doprowadzić nawet do ich śmierci.

Zdjęcie Masz w domu Monsterę? Ten piękny kwiat może okazać się bardzo niebezpieczny #2

Skutki zatrucia u ludzi

Zielone części rośliny w kontakcie ze skórą, szczególnie tą wrażliwą i skłonną do alergii, może doprowadzić do bolesnych podrażnień. Jeśli dodatkowo podrażnimy rękami błonę śluzową nosa lub jamy ustnej, może dojść do stanu zapalnego.

Co więcej, sok z wnętrza rośliny jest jeszcze bardziej trujący. Jeśli dostanie się on na skórę prowadzi do podrażnień. Natomiast jeśli pryśnie nam do oka, nabawimy się poważnego zapalenia spojówek. Warto więc pamiętać, aby zawsze przycinać i pielęgnować roślinę w rękawiczkach i w okularach ochronnych.

Skutki zatrucia u zwierząt

Ani ludzie, ani zwierzęta nigdy nie powinny jeść tej rośliny. O ile ludzi nie ciągnie do pogryzania liści, o tyle zwierzęta, a szczególnie koty lubią od czasu do czasu zjeść roślinę.

Dla kotów skutki mogą być opłakane. Po pierwszym czy drugim razie nic się nie stanie, jednak długotrwałe podjadanie monstery może doprowadzić u nich do niewydolności nerek, a w rezultacie do śmierci zwierzęcia.

Agnieszka

Polecane