Czy można wziąć ślub nie chcąc mieć dzieci? Ksiądz nie pozostawia złudzeń!

Agnieszka
Styl życia
05.07.2023 12:55
Czy można wziąć ślub nie chcąc mieć dzieci? Ksiądz nie pozostawia złudzeń!

Ślub kościelny jest w Polsce bardzo popularny. Większość Polaków jest bowiem wychowana w religii katolickiej i nie wyobraża sobie innej ceremonii zaślubin niż katolicka. Ślub kościelny teoretycznie jest nierozerwalny. Jednak w praktyce można go unieważnić z kilku powodów. Ksiądz z TikToka podał jeden z nich. 

Czy można wziąć ślub nie chcąc mieć dzieci? Ksiądz z Tik Toka odpowiada

Ksiądz Paweł Kowalski, który znany jest szerszej publiczności za sprawą publikowania filmików na TikToku, odpowiedział niedawno na jedno z pytań swoich obserwatorów.

Widz zapytał księdza o to, czy można wziąć ślub kościelny, wiedzą, że nie chce się mieć potomstwa w przyszłości. Odpowiedź księdza była jednoznaczna:

Może jest tak, że w tym momencie człowiek nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie dziecka, natomiast jeżeli ono się pojawi, no to przyjmie je z radością. Bo jeżeli jest tak, że człowiek nie dopuszcza w ogóle tego, że w małżeństwie będzie mieć dziecko, to jeżeli by się związek rozpadł, to może to być kazus do tego, żeby stwierdzić jego nieważność - stwierdził ojciec Paweł Kowalski.

Chwilę później padło pytanie, co w przypadku, gdy oboje małżonków nie chce mieć dzieci. Dlaczego w takim przypadku małżeństwo może by unieważnić?

Ksiądz odpowiedział, że także wtedy małżeństwo takie, z perspektywy kościoła, jest nie ważne. Okazuje się bowiem, że jeśli małżonkowie jeszcze przed ślubem wiedzieli, że nie będą mieć dzieci - skłamali podczas przysięgi.

Podczas przysięgi kapłan pyta:

„Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Was Bóg obdarzy?”

Jeśli małżonkowie odpowiedzą “chcemy”, otrzymują ślub. Jeśli jednak odpowiedzą, że nie chcą, ślubu nie otrzymają.

 

Chodzi o brak woli

Małżeństwa nie można unieważnić, jeśli na brak potomstwa wpłynął jakiś czynnik zewnętrznych (np. choroba). Jeśli jednak wynika ono z braku woli jednego lub obojga małżonków, jest to argument do unieważnienia sakramentu. 

Brak potomstwa nie musi być powodem do unieważnienia małżeństwa

Warto jednak wiedzieć, że to nie brak potomstwa jest argumentem do unieważnienia małżeństwa kościelnego, tylko brak chęci do posiadania potomstwa.

Dzieci przecież można nie mieć z różnych powodów, nie tylko z tych wynikających z braku woli do ich posiadania. W zasadzie, o której mówi ksiądz Paweł Kowalski chodzi natomiast o wolę, chęć do posiadania potomstwa. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną