Sezon komunijny rozpoczął się już na dobre. W kościołach odprawiane są uroczystości, a tuż po nich dzieci wraz z bliskimi udają się na przyjęcia. Do Pierwszej Komunii rzecz jasna nie idą wszystkie dzieci, są bowiem wyjątki. Część jest innego wyznania, a część nie należy do żadnej religii. A co z dziećmi, których rodzice nie mają ślubu? Czy i one mogą pójść do Pierwszej Komunii? Ksiądz zabrał głos w tej sprawie.
Czy ksiądz ma prawo odmówić dziecku Pierwszej Komunii?
Pierwsza Komunia jest dla wielu dzieci bardzo ważnym wydarzeniem. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się jednak głosy rodziców, którzy pełni obaw pytają: Czy nasze dziecko może iść do Pierwszej Komunii, skoro nie mamy ślubu?
Co ciekawe, światło na tę sprawę rzucił ksiądz Kamil Deryło z Klasztoru dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie. W rozmowie z portalem naszemiasto.pl jasno zaznaczył, że dzieci nie powinny brać odpowiedzialności i ponosić konsekwencji za decyzje swoich rodziców.
Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. - wyjaśnia ksiądz Deryło.
Dodaje, że o księżach, którzy postępują w ten sposób nie ma najlepszego zdania.
Zdaniem ojca Deryło, dzieci nie powinny być obwiniane za decyzje rodziców i mimo tego, że rodzice nie są po ślubie, powinno bez żadnych odstępstw móc przystąpić do pełnego sakramentu.
Gdy mama jest wierząca, praktykująca, chce, żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeśli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko nie miałoby przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu. - twierdzi ksiądz Deryło.