Zaskakujące fakty o Grecji! Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Martyna P.
Styl życia
15.06.2023 17:58
Zaskakujące fakty o Grecji! Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Grecja to kraj o bogatej historii, niezwykłych zabytkach i cudownych plażach, ale jak każde miejsce rządzi się swoimi prawami. Oto 10 praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne przed wyjazdem do Grecji.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem do Grecji! 

1. Własne ręczniki na plażę

Wiele hoteli w Grecji nie zezwala na zabieranie ręczników z pokoju na plażę. Dlatego warto spakować do walizki lekki ręcznik plażowy.

2. Buty na kamienie

Plaże w Grecji są często kamieniste, a nie piaszczyste, co może nie być komfortowe dla bosych stóp. Para butów na plażę z pewnością przyda się podczas wakacji.

3. Napiwki w restauracjach

Choć napiwki nie są obowiązkowe, to jednak są mile widziane. Zazwyczaj wynoszą około 10% wartości rachunku.

4. Ubezpieczenie

Chociaż Grecja należy do Unii Europejskiej, zawsze warto sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne obejmuje podróże za granicę i zapewnia odpowiednią ochronę.

Zdjęcie Zaskakujące fakty o Grecji! Co musisz wiedzieć przed wyjazdem? #1

5. Woda butelkowana

Podczas upałów, szczególnie na wyspach, bezpieczniej jest pić wodę butelkowaną, aby uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych.

6. Szanuj zabytki

Grecja jest domem dla niezliczonej liczby zabytków. Pamiętaj, aby ich szanować - nie wchodź na antyczne struktury i nie zabieraj niczego jako pamiątki.

7.  Gotówka jest królem

Chociaż większość miejsc akceptuje karty kredytowe, to jednak w wielu miejscach, szczególnie na mniejszych wyspach i w odleglejszych regionach, króluje gotówka. Zawsze warto mieć przy sobie trochę euro.

8. Siesta to rzeczywistość

Podobnie jak w wielu krajach południowej Europy, w Grecji panuje zwyczaj popołudniowej siesty. Sklepy, restauracje i inne miejsca mogą być zamknięte między 14:00 a 17:00.

9. Sprawdź rozkład komunikacji

Publiczny transport w Grecji jest generalnie dobry, ale warto sprawdzić rozkłady jazdy, zwłaszcza jeśli planujesz podróżować poza główne miasta i wyspy.

10. Zrozum grecki sposób życia

Grecy są znani z luzu i podejścia "siga-siga" (powoli-powoli) do życia. Bądź gotowy na to, że rzeczy mogą nie zawsze działać tak, jak jesteś przyzwyczajony. Naucz się cieszyć greckim rytmem życia.

Przydatne zwroty na wakacjach w Grecji.

Oto lista podstawowych zwrotów po greckim, które mogą być przydatne dla polskiego turysty podczas wakacji w Grecji:

 1. Cześć - Γεια (Yia)
 2. Dzień dobry - Καλημέρα (Kalimera)
 3. Dobry wieczór - Καλησπέρα (Kalispera)
 4. Dobranoc - Καληνύχτα (Kalinichta)
 5. Tak - Ναι (Nai)
 6. Nie - Όχι (Ochi)
 7. Proszę - Παρακαλώ (Parakaló)
 8. Dziękuję - Ευχαριστώ (Efharisto)
 9. Przepraszam - Συγνώμη (Signomi)
 10. Nie rozumiem - Δεν καταλαβαίνω (Den katalaveno)
 11. Nie mówię po grecku - Δεν μιλάω Ελληνικά (Den milao Ellinika)
 12. Czy mówisz po angielsku? - Μιλάτε Αγγλικά; (Milate Anglika?)
 13. Gdzie jest...? - Που είναι...? (Pou ine...?)
 14. Pomoc! - Βοήθεια! (Voíthia!)
 15. Ile to kosztuje? - Πόσο κοστίζει; (Poso kostizi?)
 16. Zbyt drogo! - Πολύ ακριβό! (Poly akrivo!)
 17. Numer - Αριθμός (Arithmos)
 18. Woda - Νερό (Nero)
 19. Jedzenie - Φαγητό (Fagito)
 20. Łazienka - Μπάνιο (Banyo)
 21. Lekarz - Γιατρός (Giatros)

Pamiętaj, że wymowa niektórych słów może być trudna, dlatego warto sprawdzić ich prawidłową wymowę w internecie lub zapytać o to greckiego znajomego.

Czego nie robić będąc na wakacjach w Grecji? 

Poniżej przedstawiamy kilka zasad dobrego wychowania, które ważne, abyśmy przestrzegali na wakacjach będąc w Grecji.

 1. Nieodpowiedni ubiór: Szczególnie dotyczy to odwiedzania miejsc sakralnych, takich jak kościoły i klasztory. W Grecji obowiązuje dość konserwatywny dress code w takich miejscach - kobiety powinny mieć zakryte ramiona i nosić spódnice lub spodnie do kolan, a mężczyźni powinny nosić długie spodnie.

 2. Głośne zachowanie: Grecka kultura jest znana z serdeczności i głośnych rozmów, ale nadmierna głośność, zwłaszcza w późnych godzinach nocnych, może być uznana za brak szacunku.

 3. Brak szacunku dla lokalnej kultury i tradycji: Ignorowanie lokalnych zwyczajów i tradycji, krytykowanie ich, czy oczekiwanie, że wszystko będzie takie, jak w kraju ojczystym turysty, może być denerwujące dla miejscowych.

 4. Zanieczyszczanie środowiska: Śmiecenie, pozostawianie śmieci na plaży czy w miejscach publicznych jest nieakceptowalne i może mocno denerwować mieszkańców.

 5. Niewłaściwe zachowanie na drodze: Grecka kultura jazdy jest dość specyficzna, ale nieodpowiednie zachowanie na drodze, takie jak jazda po pijanemu, przekroczenie prędkości, czy parkowanie w niedozwolonych miejscach, jest bardzo źle postrzegane.

 6. Brak taktu podczas fotografowania: Fotografowanie mieszkańców bez ich zgody, czy ignorowanie prywatności podczas robienia zdjęć, jest nieodpowiednie.

 7. Niewłaściwe zachowanie w restauracjach: W Grecji bardzo ważna jest kultura jedzenia. Prośba o zmianę przepisu, ignorowanie lokalnej kuchni na rzecz "fast foodów", czy brak napiwków, może być niezrozumiałe i irytujące dla Greków.

Wszystkie te punkty wynikają z kwestii szacunku do kultury, tradycji i zwyczajów kraju, do którego przyjeżdżamy jako goście. Pamiętaj, że zawsze warto dowiedzieć się więcej o krajach, które planujemy odwiedzić, aby nasza wizyta była przyjemna zarówno dla nas, jak i dla mieszkańców.

Podróż do Grecji to niewątpliwie fascynująca przygoda. Pamiętaj o tych 10 punktach, a Twoja wizyta będzie jeszcze bardziej przyjemna i bezproblemowa. Kalo Taxidi! (Miłej podróży!)

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną