Jak często powinniśmy zmieniać pościel?

Patrycja
Dom
18.01.2021 14:24
Jak często powinniśmy zmieniać pościel?

Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, codzienne funkcjonowanie i nastrój. Na jakość snu wpływa wiele czynników. Ważna jest pozycja w której śpimy, odpowiednia temperatura, wietrzenie, a nawet rodzaj piżamy i pościeli. To ostanie ma szczególne znaczenie. Dowiedz się, jak często powinniśmy zmieniać pościel i co nam grozi, jeśli robimy to zbyt rzadko. 

Zdjęcie Jak często powinniśmy zmieniać pościel? #1

Jak często powinniśmy zmieniać pościel?

Pościel, poduszki i kołdra mają codzienny kontakt z naszym ciałem. Gromadzą się nich martwe komórki skóry, których dziennie zrzucamy od 30 000 do 40 000, a znaczna ich część ląduje właśnie w naszym łóżku! Na poszewkach i prześcieradłach osadza się wiele zanieczyszczeń, roztoczy, bakterii i grzybów, niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Regularna zmiana pościeli pozwala pozbyć się potu, wydzielin ciała, włosów, resztek martwego naskórka, okruszków i sierści zwierząt domowych.

Co wpływa na częstotliwość zmiany pościeli?

Na częstotliwość zmiany pościeli wpływa wiele czynników. Temperatura pomieszczenia, w którym śpimy, wietrzenie, nasze ubrania, aktywność w trakcie snu, obecność domowych zwierząt, a także to, czy w łóżku jedynie śpimy, czy też spędzamy czas w trakcie dnia, odpoczywając, relaksując się i jedząc. Dowiedz się, jak często powinniśmy zmieniać pościel i co nam grozi, jeśli robimy to zbyt rzadko.

Co ile wymieniać pościel?

Pościel powinniśmy wymieniać co najmniej raz w tygodniu. W takim czasie możemy uniknąć nagromadzenia się zanieczyszczeń. Poszewki i prześcieradła powinno się prać w odpowiedniej temperaturze, co najmniej 60 stopni Celsjusza z dodatkiem odpowiednich środków do prania.

Zdjęcie Jak często powinniśmy zmieniać pościel? #2

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Wybierając pościel, stawiaj na materiały z bawełny, flaneli lub satyny, które odprowadzają wilgoć, zapewniają ciepło i są przyjemne w dotyku. Staraj się także regularnie wietrzyć kołdrę i poduszki. Codziennie ściel łóżko, przykrywaj je narzutą lub kocem. Materiał ochroni pościel przed kurzem, roztoczami i brudem.

Co nam grozi, jeśli za rzadko wymieniamy pościel?

Częste wymiany pościeli są konieczne, aby zapobiec rozwojowi potencjalnie groźnych dla zdrowia roztoczy, grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Ich obecność może prowadzić do rozwoju alergii, które objawiają się katarem, kaszlem, dusznościami, czy łzawieniem oczu. Mogą wpływać także na problemy skórne, zaostrzać stany zapalne, trądzik i egzemę.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną