Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Poznaj 8 pomocnych kroków!

Martyna P.
Dziecko
06.06.2023 10:32
Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Poznaj 8 pomocnych kroków!

Nauka korzystania z nocnika to ważny kroku w rozwoju dziecka. Trzeba do tego tematu podejść rozważnie i cierpliwie. 

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? 

1. Znajdź czas

Nie ma idealnego wieku, kiedy dziecko powinno korzystać z nocnika. Jest to proces, który zależy od Ciebie i dziecka. Najważniejsze, aby dziecko było gotowe. Trzeba znaleźć czas, aby spokojnie i cierpliwe podejść do tego tematu. 

2. Wybierz odpowiedni nocnik

Wybierz nocnik, który jest odpowiedni dla danego dziecka. Powinien być stabilny i bezpieczny. Niektóre dzieci korzystają z małych nocników, inne mogą preferować adapter do toalety dla dorosłych. Ważne jest, aby dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo. 

3. Wprowadź nocnik jako coś normalnego

Przedstaw dziecku nocnik jako normalną część codziennego życia. Pozwól mu na zrozumienie, do czego służy, pokaż jak z niego korzystać na przykładzie lalki lub pluszowego misia. Możesz też czytać książkę na temat korzystania z nocnika.

4. Chwal malucha 

Pochwal dziecko, kiedy korzysta z nocnika. Może to być po prostu powiedzenie "dobrze zrobiłeś" lub nagroda w formie naklejek. Ważne jest, aby dziecko kojarzyło korzystanie z nocnika z pozytywnymi emocjami.

Zdjęcie Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Poznaj 8 pomocnych kroków! #1

5. Ustal regularny czas na korzystanie z toalety 

Regularne korzystanie z nocnika pomoże dziecku przyswoić nową rutynę. Może być to po posiłkach, przed kąpielą lub przed snem.

6. Bądź cierpliwa

Pamiętaj, że nauka korzystania z nocnika wymaga od rodzica cierpliwości. Może się zdarzyć wiele wypadków, zanim dziecko nauczy się korzystać z nocnika. Ważne jest, aby pozostać spokojnym i wspierać dziecko w tym procesie.

7. Modelowanie

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Pokaż dziecku sposób na korzystanie z toalety. 

8. Stopniowe wycofanie pieluch

Gdy zauważyłeś, że Twoje dziecko coraz częściej korzysta z nocnika, możesz stopniowo wycofywać pieluchy, zaczynając od dnia, a potem też nocy.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i niektóre mogą potrzebować więcej czasu na nauczanie się korzystania z nocnika. Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierającym. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną