Zagadkowy żółty pył na samochodach i parapetach! Co powoduje ten niezwykły efekt?

Agnieszka
Newsy
13.05.2022 15:33
Zagadkowy żółty pył na samochodach i parapetach! Co powoduje ten niezwykły efekt?

Część z was być może zauważyła, że od jakiegoś czas na powierzchniach takich jak ławki, samochody, czy parapety gromadzi się duża ilość pyłu. W wielu częściach Polski powstało sporo teorii na temat tego, czym on jest. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z prawdziwej przyczyny pojawiania się pyłu.

Żółty pył na samochodach i parapetach

Od kilku dni coraz częściej pojawiają się informacje w internecie z zapytaniem, czym jest nadmiar pyłu gromadzącego się na parapetach i samochodach i skąd to się w ogóle wzięło. 

Pył szybko osadza się na powierzchniach, a najlepiej widoczny jest na ciemnych powierzchniach.

Skąd się wziął? Okazuje się, że odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Nie jest to zwykły kurz, ani jak mogłoby się wydawać, piasek z Sahary, który czasami i do nas zawita.

Pyłki drzew iglastych 

Wiele osób twierdzi także, że być może jest to żółty pyłek z rzepaku, który kwitnie. W tej teorii jest dużo prawdy. Eksperci informują jednak, że charakterystyczny żółty pyłek pochodzi głównie z pylących obecnie drzew, głównie iglaków,. Pylą przede wszystkim sosny i świerki.

Żółty pył pochodzący z pylenia sosny jest najprawdopodobniej pyłem pyłku sosnowego, który jest uwolniony podczas procesu rozmnażania sosny. Pyłek ten jest zazwyczaj lekki, suchy i ma żółtawą barwę. Może być przenoszony przez wiatr na duże odległości.

Zdjęcie Zagadkowy żółty pył na samochodach i parapetach! Co powoduje ten niezwykły efekt? #1

Kilka zdań na ten temat powiedział nadleśniczy Hubert Kawalec, który rozmawiał w tej sprawie z Gazetą Wrocławską. 

“Ten żółty pył to żadna tajemnica. Jest co roku, o tej porze, tylko zwykle padają również deszcze, więc osadza się na kałużach i nie jest dla nas tak uciążliwy. Teraz intensywnie pylą iglaki, a susza i dość mocny wiatr powodują, że pyłki roznoszą się wszędzie.” 

Jeśli pył jest dla was bardzo uciążliwy, mamy dobrą wiadomość. Już niedługo drzewa te przestaną pylić, a wraz z tym pozbędziemy się również żółtego pyłku na powierzchniach. 

Czy pył jest niebezpieczny dla człowieka?

Pod względem niebezpieczeństwa dla zdrowia, większość osób nie ma negatywnych reakcji na pyłek sosny. Jednak dla osób z alergią pyłkową, pyłek sosny może być drażniący i wywoływać objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie oczu, przekrwienie nosa, kaszel czy trudności w oddychaniu.

Jeśli jesteś uczulony na pyłki roślinne lub masz wcześniej zdiagnozowaną alergię na pyłki sosny, kontakt z żółtym pyłem sosnowym może wywoływać u ciebie reakcje alergiczne. W takim przypadku ważne jest unikanie kontaktu z pyłkiem sosny oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak maski ochronne i okulary, aby zmniejszyć narażenie na pyłek.

Zdjęcie Zagadkowy żółty pył na samochodach i parapetach! Co powoduje ten niezwykły efekt? #2

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojej reakcji na pyłek sosny lub doświadczasz nasilonych objawów alergicznych, zalecam skonsultowanie się z lekarzem lub alergologiem, którzy będą mogli przeprowadzić odpowiednie badania i zalecić odpowiednie leczenie lub środki łagodzące objawy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną