Samochody i parapety pokryte dziwnym pyłem? Już wiadomo co to jest!

Agnieszka

Newsy

13.05.2022 15:33

Samochody i parapety pokryte dziwnym pyłem? Już wiadomo co to jest!

Część z was być może zauważyła, że od jakiegoś czas na powierzchniach takich jak ławki, samochody, czy parapety gromadzi się duża ilość pyłu. W wielu częściach Polski powstało sporo teorii na temat tego, czym on jest. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z prawdziwej przyczyny pojawiania się pyłu.

Zdjęcie Samochody i parapety pokryte dziwnym pyłem? Już wiadomo co to jest! #1

Żółty pył na samochodach i parapetach

Od kilku dni coraz częściej pojawiają się informacje w internecie z zapytaniem, czym jest nadmiar pyłu gromadzącego się na parapetach i samochodach i skąd to się w ogóle wzięło. 

Pył szybko osadza się na powierzchniach, a najlepiej widoczny jest na ciemnych powierzchniach.

Skąd się wziął? Okazuje się, że odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Nie jest to zwykły kurz, ani jak mogłoby się wydawać, piasek z Sahary, który czasami i do nas zawita.

Pyłki drzew iglastych 

Wiele osób twierdzi także, że być może jest to żółty pyłek z rzepaku, który kwitnie. W tej teorii jest dużo prawdy. Eksperci informują jednak, że charakterystyczny żółty pyłek pochodzi głównie z pylących obecnie drzew, głównie iglaków,. Pylą przede wszystkim sosny i świerki.

Kilka zdań na ten temat powiedział nadleśniczy Hubert Kawalec, który rozmawiał w tej sprawie z Gazetą Wrocławską. 

“Ten żółty pył to żadna tajemnica. Jest co roku, o tej porze, tylko zwykle padają również deszcze, więc osadza się na kałużach i nie jest dla nas tak uciążliwy. Teraz intensywnie pylą iglaki, a susza i dość mocny wiatr powodują, że pyłki roznoszą się wszędzie.” 

Jeśli pył jest dla was bardzo uciążliwy, mamy dobrą wiadomość. Już niedługo drzewa te przestaną pylić, a wraz z tym pozbędziemy się również żółtego pyłku na powierzchniach.