Rząd przestanie wysyłać alerty RCB! Jak planuje ostrzegać obywateli?

Agnieszka
Newsy
23.05.2023 12:50
Rząd przestanie wysyłać alerty RCB! Jak planuje ostrzegać obywateli?

Jak informuje “Rzeczpospolita”, rząd planuje zrezygnować z przesyłania wiadomości z alertami RCB, a nawet z całego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Serwis donosi, że powodem likwidacji jest fakt, iż nie spełnia ono swojej misji. Co proponują w zamian?

Koniec alertów RCB?

Jak donosi “Rzeczpospolita”, rząd planuje zlikwidować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, gdyż jest ono mało skuteczne w swoich zadaniach.

Wraz z nim mają zniknąć także popularne w Polsce alerty RCB, które pełnią funkcję ostrzegawczą. Alerty RCB to wiadomości SMS, które informują obywateli o wystąpieniu sytuacji, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu. 

Mowa o nagłych zjawiskach pogodowych, klęskach żywiołowych i innych zjawiskach nadzwyczajnych. 

Problem jednak polega na tym, że wysyłanie wiadomości SMS do milionów obywateli i osób znajdujących się na terenie Polski zajmuje zbyt dużo czasu. Czas natomiast jest niezwykle istotny w przypadku sytuacji nadzwyczajnych. 

Szacuje się, że rozesłanie alertów RCB do wszystkich osób, które powinny go otrzymać, może zająć nawet dwie godziny. Dlatego też ustawodawca chce wprowadzić inny, skuteczniejszy sposób ostrzegania. 

Technologia cell broadcast zamiast alertów RCB

“Rzeczpospolita” dotarła do informacji, które wskazują na to, iż rządzący planują zastąpić alerty RCB technologią cell broadcast.

Technologia ta ma być o wiele skuteczniejsza, ponieważ polega ona na wyświetlaniu komunikatów bezpośrednio na ekranie telefonu. Aby otrzymać komunikat na ekranie telefonu wystarczy znajdować się w zasięgu stacji bazowej.  Co ciekawe, komunikat pojawi się nawet na urządzeniach, które mają zbyt słaby zasięg, aby odebrać wiadomość SMS.

O tym, jaką treść będzie miał wyświetlony na ekranie komunikat decydować będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Jednak odpowiedzialność za przekazywanie alertów do obywateli spadnie z kolei na operatorów komórkowych. 

Warto wiedzieć, że technologia cell broadcast działa już od dawna między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz w kilku krajach europejskich.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną