Cyberprzestępstwa są coraz popularniejsze w sieci. Jak się okazuje oszuści wykorzystują najnowsze trendy w celu wyłudzenia pieniędzy od potencjalnych ofiar. W tym celu wykorzystują fałszywe e – recepty. Wyjaśniamy szczegóły.
Oszustwo na e – recepty
E – recepty są elektroniczną wersją przepisanych przez lekarza leków. Są one powszechnie wykorzystywane. Niestety ich popularność sprawiła, że fałszywe e – recepty stały się częstym podstępem wykorzystywanym przez oszustów.
Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości za pośrednictwem maili i SMS-ów z informacją o e-recepcie. W treści załączają link, który po otworzeniu go przekierowuje nas na stronę, która ma za zadanie wyłudzić od nas dane.
Osoby, które często korzystają z e-recept są szczególnie narażone na atak cyberprzestępców. Hakerzy chcą uśpić czujność ofiar, a następnie wyłudzić od nich dane służące do pobrania pieniędzy.
Nie daj się oszukać!
Aby, uniknąć oszustwa należy zapoznać się z wzorem prawdziwej e-recepty. Ten dokument możemy otrzymać:
- SMS-em z 4-cyfrowym kodem
- E-mailem z plikiem załączonym w PDF
- W postaci druku
Jeżeli nie spodziewamy się otrzymania e-recepty to pod żadnym pozorem nie otwieramy wysłanego linka znajdującego się w treści wiadomości. W przypadku otrzymania linku możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że jest to próba wyłudzenia naszych danych i pieniędzy.
Cyberprzestępstwa w Polsce
Współcześnie większość z nas posiada swoje dane, dokumenty, konta bankowe w Internecie. Łatwy i szybki dostęp do wielu funkcji sprawił, że wiele osób zapomina, ile zagrożeń czeka w sieci. Wraz z rozwojem technologii wzrosły cyberprzestępstwa, które według prawa są nielegalnymi działaniami popełnianymi za pomocą technik komputerowych.
Według statystyk policyjnych tylko w 2020 r. było aż 55 tys. cyberprzestępstw. Ponadto z roku na rok liczba ta się zwiększa. Dane pokazują, że:
Jednym z najczęstszych przestępstw w cyberprzestrzeni jest tzw. phishing, czyli kradzież danych. Coraz więcej jest przypadków włamań do baz danych firm, w których są numery PESEL, adresy zwykłe i IP, numery telefonów itp., bo są one bardzo poszukiwane na przestępczym rynku” - gazetapolicja.pl