Oszustwo na e-recepty! Policja apeluje o zachowanie ostrożności!

Martyna
Newsy
22.05.2023 18:12
Oszustwo na e-recepty! Policja apeluje o zachowanie ostrożności!

Cyberprzestępstwa są coraz popularniejsze w sieci. Jak się okazuje oszuści wykorzystują najnowsze trendy w celu wyłudzenia pieniędzy od potencjalnych ofiar. W tym celu wykorzystują fałszywe e – recepty. Wyjaśniamy szczegóły. 

Oszustwo na e – recepty 

E – recepty są elektroniczną wersją przepisanych przez lekarza leków. Są one powszechnie wykorzystywane. Niestety ich popularność sprawiła, że fałszywe e – recepty stały się częstym podstępem wykorzystywanym przez oszustów.  

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości za pośrednictwem maili i SMS-ów z informacją o e-recepcie. W treści załączają link, który po otworzeniu go przekierowuje nas na stronę, która ma za zadanie wyłudzić od nas dane. 

Osoby, które często korzystają z e-recept są szczególnie narażone na atak cyberprzestępców. Hakerzy chcą uśpić czujność ofiar, a następnie wyłudzić od nich dane służące do pobrania pieniędzy. 

Nie daj się oszukać! 

Aby, uniknąć oszustwa należy zapoznać się z wzorem prawdziwej e-recepty. Ten dokument możemy otrzymać:

  • SMS-em z 4-cyfrowym kodem
  • E-mailem z plikiem załączonym w PDF
  • W postaci druku

Jeżeli nie spodziewamy się otrzymania e-recepty to pod żadnym pozorem nie otwieramy wysłanego linka znajdującego się w treści wiadomości. W przypadku otrzymania linku możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że jest to próba wyłudzenia naszych danych i pieniędzy. 

Cyberprzestępstwa w Polsce 

Współcześnie większość z nas posiada swoje dane, dokumenty, konta bankowe w Internecie. Łatwy i szybki dostęp do wielu funkcji sprawił, że wiele osób zapomina, ile zagrożeń czeka w sieci.  Wraz z rozwojem technologii wzrosły cyberprzestępstwa, które według prawa są nielegalnymi działaniami popełnianymi za pomocą technik komputerowych.    

Według statystyk policyjnych tylko w 2020 r. było aż 55 tys. cyberprzestępstw. Ponadto z roku na rok liczba ta się zwiększa. Dane pokazują, że: 

Jednym z najczęstszych przestępstw w cyberprzestrzeni jest tzw. phishing, czyli kradzież danych. Coraz więcej jest przypadków włamań do baz danych firm, w których są numery PESEL, adresy zwykłe i IP, numery telefonów itp., bo są one bardzo poszukiwane na przestępczym rynku” - gazetapolicja.pl 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną