WF na maturze - czy czeka nas nowy egzamin?

Justyna
Newsy
01.05.2023 9:56
WF na maturze - czy czeka nas nowy egzamin?

Matura z WF-u to nowy pomysł Decathlonu. Czy jego realizacja jest realna? Jakie są dokładne cele akcji?

Nowa akcja Decathlonu

Inicjatorzy akcji postanowili zająć się kwestią wprowadzenia matury z WF-u.  Sieć sklepów sportowych zbiera nawet podpisy pod specjalną petycją w tej sprawie. O nowej akcji mówił Nils Swolkien, CEO Decathlon Polska:

„Temat traktujemy z pełną powagą, ponieważ kondycja fizyczna polskiego społeczeństwa jest dla nas niezwykle istotna - to kwintesencja misji naszej marki. Dlatego uważamy, że sport powinien zyskać należną mu rangę w polskim systemie edukacji. Aktywność fizyczna powinna być częścią życia zdrowego społeczeństwa, ale by tak się stało, odpowiednie postawy i nawyki trzeba kształtować już w młodości. Mamy świadomość, że to wielka zmiana całego systemu. Ale wierzymy, że musimy zacząć go zmieniać już dziś. Dlatego zachęcam wszystkich do podpisania petycji w tej sprawie”.

W akcję zaangażowana jest także Akademia Wychowania Fizycznego, Polska Fundacja Sportu i Kultury oraz Fundacja Rozwoju Sportu.

Apel do Ministra Edukacji i Nauki

Decathlon skierował już w tej sprawie apel do Ministra Edukacji i Nauki. W treści dokumentu, który trafi na biurko Przemysława Czarnka możemy przeczytać:

Wychowanie fizyczne systemowo traktowane jest jak przedmiot drugiej kategorii, mniej ważny niż pozostałe przedmioty szkolne. A same zajęcia często raczej zniechęcają niż zachęcają młodzież do sportu, nie mówiąc już o przekazywaniu przydatnej wiedzy i umiejętności. Nie dziwi więc fakt, że sami uczniowie nie przykładają do niego należytej wagi.

Dlatego my niżej podpisani apelujemy o wprowadzenie wychowania fizycznego w poczet przedmiotów maturalnych, co podniesie jego rangę w oczach młodych ludzi”.

WF na maturze?

Warto pamiętać, że nawet jeśli WF zostałby wprowadzony na maturę, nie oznacza to automatycznie, że uczniowie będą chcieli go zdawać. Bowiem na uczelniach wyższych oferujących studia w zakresie wychowania fizycznego już teraz funkcjonują dużo bardziej rozbudowane testy.

Z drugiej strony, każdy przedmiot szkolny powinien być dostępny na maturze jako przedmiot dodatkowy. Obecnie maturzyści mogą się także zmierzyć z filozofią albo językiem łacińskim i kulturą antyczną, a także historię muzyki i sztuki, które nawet nie występują w standardowych planach lekcji. W związku z tym matura z WF-u wydaje się czymś właściwie oczywistym.

Czy Waszym zdaniem egzamin z WF-u powinien zostać wprowadzony na maturę?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną