Nowa lista leków refundowanych! Zmiany od 1 maja! Czy będzie drożej?

Agnieszka
Newsy
28.04.2023 10:35
Nowa lista leków refundowanych! Zmiany od 1 maja! Czy będzie drożej?

Już 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Niektóre preparaty zyskają niższą cenę, ale będzie też sporo podwyżek. Najwyższa podwyżka leku wyniesie aż 450 zł. Do wykazu leków zostało też dodanych 111 nowych preparatów lub wskazań. Jakie zmiany zajdą 1 maja?

Nowa lista leków refundowanych 

20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych i wprowadziło zmiany, które wejdą w życie już 1 maja. Zmiany obejmą 748 produktów. Niestety, większość z nich będzie niekorzystna dla pacjenta.

Nowa lista leków refundowanych - 432 produkty będą droższe

Z całej listy preparatów objętych zmianami, zmniejszeniu dopłaty dla pacjenta ulegnie aż 432 produkty. Różnice w podwyżkach cen będą jednak bardzo różne. Za niektóre leki zapłacimy więcej o kilka groszy, a za inne nawet o kilkadziesiąt złotych.

Jak podaje Puls Medycyny, największy wzrost ceny będzie miał miejsce w przypadku leku na alergię. Mowa o preparacie z wyciągiem alergenowym roztoczy kurzu domowego o działaniu odczulającym. 

Ma on podrożeć aż o 452,70 zł. 

Najniższa podwyżka cen niektórych leków wyniesie natomiast 0,01 zł. Jak więc widać, rozstrzał jest bardzo duży. 

Nowa lista leków refundowanych - obniżki cen i nowe leki

Z puli 748 preparatów, cena 316 z nich zostanie obniżona.

Wśród leków, których cena została obniżona, rekordzistą jest lek stosowany w leczeniu ostrych, zagrażających życiu napadów obrzęku naczyniowego u dorosłych. Jego cena spadnie o 196,80 zł.

Do wykazu leków refundowanych dodano także nowe preparaty. Mowa na przykład o preparatach dla osób chorujących na chłoniaki, łuszczycowe zapalenie stawów i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Do listy leków refundowanych dodano też innowacyjne preparaty do leczenia nowotworów układu limfatycznego.

- W zakresie chłoniaków z dużych komórek B oraz chłoniaków z komórek płaszcza, będą dwa innowacyjne leki finansowane z funduszu medycznego. Poza tym nowy preparat w nieoperacyjnym raku podstawnokomórkowym skóry i ostrej białaczce szpikowej - powiedział wiceminister Miłkowski.

Więcej o nowej liście leków refundowanych znajdziecie na stronie www.gov.pl

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną