Pojawienie się nowego członka rodziny wzbudza wiele emocji i potrafi zawrócić w głowie. Ważne jest jednak, aby nie umknęły nam pewne formalności. W przypadku ich zaniedbania imię dziecka może zostać wybrane przez urzędnika. Zaskakujące?
Nie przegap terminu bo urzędnik sam wybierze imię dla Twojego dziecka!
Polskie prawo przewiduje termin na zgłoszenie narodzin dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego. Oczywiście wiąże się z tym pośrednio nadanie maluszkowi imienia.
Przepisy jasno mówią, że termin ten wynosi 21 dni (od dnia sporządzenia karty urodzenie). W przypadku urodzenia martwego dziecka termin ten wynosi 3 dni (od dnia sporządzenia karty urodzenie).
Kartę urodzenia wystawa upoważniona do tego osoba, która odebrała poród (lekarz lub położna) i przekazuje ją do USC najpóźniej 3 dni od jej wystawienia.
Okazuje się, że jeśli nie dopełnimy formalności w wyznaczonym czasie, wówczas imię dziecka zostanie wybrane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
Imię wybierane jest losowo. W niektórych urzędach jest to pierwsza pozycja na liście najpopularniejszych imion w danym roku.
Ważną informacją jest to, że zgłoszenia urodzenia dziecka możemy dokonać przez Internet.
Imię dziecka zgodne w polskim prawem
Istnieją pewne przepisy, które wskazują na to, jakie powinno być imię nadawane dziecku. Oto jakie zasady musi ono spełniać:
- Imię dziecka nie może mieć charakteru nieprzyzwoitego lub ośmieszającego,
- Dopuszczalne jest nadawanie imion obcych (niezależnie od narodowości rodziców)
- Imię powinno pozwalać na identyfikację płci dziecka
- Imię nie powinno brzmieć zdrobniale w podstawowej formie
- Nie można nadać dziecku więcej niż 2 imion.
Na rządowej stronie możemy przeczytać, że kierownik USC może odmówić przyjęcia wybranych przez ciebie imion dla dziecka. Może tak się stać, gdy uzna, że imiona nie spełniają wymagań, które są wymienione wyżej. W takiej sytuacji kierownik USC z urzędu wybierze imię dziecka. Dzięki temu zarejestruje urodzenie od razu.
„Dostaniesz wtedy decyzję administracyjną. Jeśli kierownik USC wyda ci taką decyzję – masz 14 dni, żeby się od niej odwołać do wojewody. Odwołanie zanieś do kierownika USC, który wydał decyzję” – czytamy w poradniku na stronie gov.pl
Jak zgłosić urodzenie dziecka przez Internet?
Aby zgłosić urodzenie dziecka przez Internet, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu (pozwoli to na potwierdzenie tożsamości).
Zgłoszenia może dokonać matka lub ojciec dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych.
Ważną informacją jest to, że zgłosić można wyłącznie dziecko urodzone w Polsce.
Usługa jest bezpłatna
WAŻNE: Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem matki, musi złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.