Tyle dostaniemy za zwrot plastikowej butelki! Podano kwotę!

Martyna
Newsy
12.04.2023 18:57
Tyle dostaniemy za zwrot plastikowej butelki! Podano kwotę!

Dziś (12.04.2023 r.) na stronach rządowych opublikowano projekt dotyczący wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań. Jak będzie wyglądał nowy system kaucyjny w Polsce? 

Wysokość kaucji 

Według projektu nowelizacji ustawy nowy system kaucyjny obowiązujący w kraju ma dotyczyć butelek wykonanych z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Chodzi o pojemniki posiadające pojemność do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l. 

Zgodnie z założeniami projektu: 

“Kaucja dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra ma wynieść 50 gr od opakowania.” - rcl.gov.pl 

Nowe przepisy 

Wysokość kaucji to nie jedyna rzecz, która ma się zmienić wraz z przyjęciem projektu nowelizacji. Przedsiębiorcy, którzy wprowadzą do obiegu handlowego napoje w opakowaniach objętych kaucją będą zmuszeni do poinformowania o tym fakcie konsumentów. Informacje o wysokości kaucji będą musiały znaleźć się na opakowaniach.  

Natomiast w sklepach, w których będzie obowiązywał system wymiany kaucyjnej będzie obowiązywać zasada, według której zwrot pobranej kaucji zostanie oddany klientowi w momencie oddania opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.  

Ponadto do systemu kaucjowego mają obowiązkowo wejść wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. W przypadku miejsc handlowych o mniejszej powierzchni będzie to dobrowolna opcja, jednak należy pamiętać, że i tak właściciele będą musieli pobrać kaucję od objętych nią produktów. 

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy? 

Projekt zakłada, że nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Co więcej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował na początku marca, że zakończono prace nad projektem i został on przekazany do kancelarii premiera.  

Podobne systemy kaucyjne obowiązują niemal w każdym europejskim kraju. Przykładowo w tych państwach za opakowanie otrzymamy kaucję w wysokości: 

  • Chorwacja – 0,07 euro 
  • Niemcy - 0,25  
  • Finlandia - szkło 0,1 euro, metal - 0,15 euro, tworzywo sztuczne - 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki 

Czy wprowadzenie nowych zasad systemu kaucyjnego w Polsce to dobry pomysł? 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną