Darmowe laptopy dla czwartoklasistów z wizerunkiem orła w koronie!

Martyna
Newsy
22.03.2023 18:08
Darmowe laptopy dla czwartoklasistów z wizerunkiem orła w koronie!

Rząd postanowił zabezpieczyć się przed możliwymi sprzedażami laptopów przeznaczonych dla czwartoklasistów. W tym celu sprzęt dla uczniów będzie zawierał wizerunek orła w koronie. Wyjaśniamy szczegóły. 

Laptopy dla uczniów 

Rząd ogłosił, że już we wrześniu bieżącego roku do szkół podstawowych dotrze ok. 370 tysięcy laptopów. Zostaną one rozdane uczniom czwartych klas. Cel tego przedsięwzięcia jest słuszny, ponieważ dzieci będą miały sprzęt elektroniczny, który usprawni proces kształcenia. Jednak część osób nie popiera tego pomysłu, ze względu na koszty jakie generuje cały projekt. 

Według wyliczeń z kieszeni podatników zniknie 408 milionów złotych, natomiast Państwo dopłaci prawie 2,5 mld złotych ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Jest to dość optymistyczny scenariusz, ponieważ dopłata od Państwa jest tylko założeniem. Nie ma pewności czy pieniądze te zostaną wypłacone. 

Wizerunek orła w koronie 

Grawerunek orła w koronie na laptopach, które mają zostać rozdane uczniom 4 klas ma być zabezpieczeniem przed ich sprzedażą. Jednak nie wszyscy traktują takie zapewnienia rządu za prawdziwe. Zbliżają się wybory, a więc obecna partia rządząca zabierając pieniądze podatników z całą pewnością przypisze sobie zasługi danego przedsięwzięcia. 

Faktem jest jednak, że we wrześniu tego roku uczniowie otrzymają nowy sprzęt elektroniczny. O konieczności zabezpieczenia laptopa wypowiedział się minister Cieszyński: 

 “Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom” – dodał minister Cieszyński. 

Niektórzy jednak w tym działaniu dostrzegają brak zaufania dla obywateli. 

Zdjęcie Darmowe laptopy dla czwartoklasistów z wizerunkiem orła w koronie! #1
źródło: gov.pl

Korzyści z nauki zdalnej 

Przekazanie laptopów uczniom klas 4 ma też na celu zabezpieczenie się przed powrotem ewentualnego nauczania zdalnego. Czas pandemii pokazał, że tryb zdalny miał swoje korzyści w nauce. Według specjalistów do głównych pozytywów należą: 

  • poczucie niezależności 
  • większa swoboda w planowaniu i prowadzeniu działań 
  • brak rozpraszaczy i możliwość skupienia się na nauce 

Czy decyzja o wygrawerowaniu orła z koroną to słuszny pomysł? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną