Zerowy VAT na żywność zostanie z nami na dłużej? Znamy odpowiedź ministra.

Martyna
Newsy
21.03.2023 17:00
Zerowy VAT na żywność zostanie z nami na dłużej? Znamy odpowiedź ministra.

Program emisyjny Ministerstwa Finansów z dnia 17.03.2023 roku zakłada, że zerowa stawka VAT ma zostać przedłużona. Wyjaśniamy szczegóły. 

Początkowe założenia 

Według programu emisji Ministerstwa Finansów zerowy VAT na żywność miał obowiązywać do końca czerwca bieżącego roku. Jednak 17.03.2023 r. stanowisko w tej sprawie zostało zmienione.  

Nowe założenia zakładają, że zerowy VAT ma zostać przedłużony do końca 2023 roku.  

Cel zerowej stawki VAT na żywność 

Od początku lutego 2022 roku weszła w życie tzw. tarcza antyinflacyjna. Wprowadzono wówczas zerowe stawki VAT na produkty spożywcze takie jak: 

  • owoce 
  • warzywa 
  • mięso 
  • nabiał 
  • produkty ze zbóż 

Koncepcja ta sprawdziła się i na początku grudnia ubiegłego roku minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do końca czerwca 2023 roku. 

Z programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 roku wynika, że rozwiązanie pozostanie aktualne do końca roku. 

Korzyści z zerowej stawki VAT 

Swoje stanowisko rząd wyjaśnił w programie emisyjnego Ministerstwa Finansów 

"Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstw domowych (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0). Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach" - program emisyjny Ministerstwa Finansów 

Niektóre z rozwiązań mających za zadanie walkę z inflacją w kraju wygasły pod koniec 2022 roku. Jednak władze uznały, że zerowy VAT na żywność jest na tyle korzystny dla obywateli, że będzie on obowiązywał do końca 2023 roku.  

Ponadto politycy podkreślają fakt, że wszelkie działania w zakresie tarcz antyinflacyjnych są rozpatrywane z 2 – 3 miesięcznym wyprzedzeniem. Dlatego w kwietniu możemy spodziewać się określenia stawek podatkowych na kolejne półrocze.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną