Darmowe laptopy dla uczniów klas IV! Wiemy, kiedy dzieci otrzymają urządzenie elektroniczne.

Martyna
Newsy
24.01.2023 16:40
Darmowe laptopy dla uczniów klas IV! Wiemy, kiedy dzieci otrzymają urządzenie elektroniczne.

Rząd ogłosił, że od września bieżącego roku, wszyscy uczniowie klas IV otrzymają laptopy, które będą im służyć przez kolejne lata edukacji. Przedstawiamy szczegóły.

Polskie rodziny

Większość polskich rodzin twierdzi, że ich sytuacja finansowa jest stabilna. Jednak nie wszyscy mogą tak powiedzieć, dlatego rząd postanowił umożliwić dostęp do urządzeń elektronicznych wszystkim uczniom, w celu kształcenia. Jak wynika ze statystyk:

„W laptopy wyposażonych jest 88,1 proc. Gospodarstw, w których mieszkają dzieci do 15 roku życia. W gospodarstwach, gdzie nie ma dzieci odsetek ten wynosi 52,3 proc.” – wirtualnemedia.pl

Aby każde dziecko miało możliwość korzystania ze sprzętu elektronicznego, premier ogłosił, że w tym roku laptopy otrzyma około 370 tys. uczniów.

Stanowisko rządu

W ubiegłym roku polskie szkoły zostały wyposażone w ok. 218 tys. laptopów, które zostały przekazane na użytek uczniów. Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się w sprawie tegorocznego przyznania urządzeń elektronicznych:

„Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać „ - Mateusz Morawiecki

Co więcej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że w trakcie ostatnich 2 lat na unowocześnienie szkół przyznano dofinansowanie w wysokości 5 mld zł.

Laptopy mają otrzymać uczniowie, którzy rozpoczną naukę w 2023 r. w klasie IV.

Nauka zdalna

Starsze pokolenia uważają, że komputery są używane tylko na lekcjach informatyki. Jednak obecnie, dzięki korzystaniu z urządzeń elektronicznych nauczyciele mogą prowadzić kształcenie na odległość. Czas pandemii pokazał, że nauczanie zdalne może nieść za sobą pozytywne skutki. Według badań:

„Zgodnie z wynikami ankiety największe zalety nauczania zdalnego to poczucie niezależności, większa swoboda w planowaniu i prowadzeniu działań, a także brak tzw. rozpraszaczy biurowych i możliwość skupienia się na pracy.” - frse.org.pl

Nie wiadomo jednak, jakie parametry będą posiadały laptopy, które otrzymają dzieci. Mimo to, z pewnością wiele osób ucieszy się z takiego rozwiązania. Zwłaszcza uczniowie pochodzący z rodzin niezamożnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną