Pojawiła się propozycja, aby dzień 10 września stał się nowym świętem państwowym. Okazuje się, że poselski projekt w tej sprawie znalazł się już w Sejmie. Inicjatorami tego projektu są posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Nowe święto narodowe?!
Pomysłodawcy dążą do tego, aby dzień 10 września został ustanowiony jako Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny.
Projekt ten został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
W uzasadnieniu dołączonym do projektu można przeczytać, że wielu Polaków nie ma wystarczającej świadomości gehenny Polskich Dzieci wojny i okrucieństwa z tym związanym.
Podkreślono, że dzieci były bezbronnymi ofiarami, a okupanci dążyli do biologicznego zniszczenia Narodu Polskiego.
"[...] Dzieci stały się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy. Zamiarem okupantów było zniszczenie biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienie autonomii oraz wolności. W tym celu wykorzystywano różne metody okrucieństwa, w szczególności wobec dzieci" – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Przytoczono także dane, które wskazują, że pod niemiecką okupacją śmierć poniosło aż trzy miliony dzieci żydowskich.
Przypomniano, że kilkaset tysięcy małoletnich zostało fizycznie i psychicznie okaleczonych.
Ponadto 1,6 milionów dzieci zostało osieroconych.
Dlaczego akurat 10 września?
Pomysłodawcy wskazują, że data ta nawiązuje do niemieckich masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina w 1943 roku.
"Tak zwana sprawa mosińska (niem. Sache Moschin) stanowiła swoiste przedłużenie aresztowań, będących następstwem ujęcia i egzekucji członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK zgrupowanych wokół doktora Franciszka Witaszka. Akcja obejmowała aresztowania przez niemiecką Tajną Policję Państwową (Gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy" – czytamy w uzasadnieniu.
W uzasadnieniu można także przeczytać, że ustanowienie 10 września świętem narodowym byłoby oddaniem hołdu wszystkim obywatelom polskim, a w szczególności skrzywdzonym i zamordowanym dzieciom.
Czy 10 września będzie dniem wolnym od pracy?
W projekcie zaproponowano, aby 10 września był dniem wolnym od pracy.
W przypadku przyjęcia ustawy, miałaby ona wejść w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia.