Nadchodzi pełnia różowego Księżyca! Co oznacza to zjawisko?

Agnieszka
Newsy
22.03.2023 12:00
Nadchodzi pełnia różowego Księżyca! Co oznacza to zjawisko?

Już niebawem będziemy mogli obserwować na niebie niezwykłą pełnię Księżyca - pełnię różowego Księżyca. Jest to wyjątkowe zjawisko i posiada także wiele innych nazw. Co więc symbolizuje pełnia różowego Księżyca?

Pełnia różowego Księżyca - skąd taka nazwa?

Pełnia różowego Księżyca niestety nie nazywa się tak z powodu tego, że Księżyc przybiera wtedy taki odcień. Choć byłoby to bardzo ciekawe zjawisko, to podczas tej pełni Księżyc zachowuje swój typowy kolor. 

Kolor różowy w nazwie pełni pojawił się z powodu faktu, że zbiega się ona z pierwszym w sezonie zbiorem kwiatów floksa szydlastego, który występuje we wschodniej części Ameryki Północnej.

Różowa pełnia Księżyca ma jednak inne nazwy. W niektórych częściach świata nazywana jest pełnią paschalną. Nazwa ta jasno nawiązuje do świąt wielkanocnych. Różowa pełnia Księżyca jest jednocześnie pierwszą po równonocy wiosennej traktowaną jako zwiastun początku wiosny. Na podstawie daty tej właśnie pełni określa się każdego roku datę wypadania świąt wielkanocnych. 

W innych krajach nazywa się ją Pełnią Kiełkującej Trawy, Pełnią Jajeczną lub Pełnią Rybną. Dla Hindusów różowa pełnia Księżyca wyznacza święto o bóstwa małpy, Hanumana. Natomiast w buddyzmie różowy Księżyc upamiętnia wizytę Buddy na Sri Lance, gdzie zapobiegł on wojnie poprzez rozstrzygnięcie sporu między wodzami.

Pełnia spod znaku Wagi

Różowa pełnia Księżyca odbędzie w Wadzie. Osoby interesujące się znakami zodiaku określają ten czas jako pełen wzlotów i upadków. U Wag może dojść do nieprzewidywalnych zachowań i chęci zmian w dotychczasowym życiu. 

Kiedy wypada różowa pełnia Księżyca w 2023 roku?

W tym roku różowa pełnia Księżyca wypada 6 kwietnia. Będzie ona dobrze widoczna gołym okiem z terenów Polski i potrwa 3 dni. 

Pomimo tego, że Księżyc nie będzie wtedy tak spektakularny, jak wtedy, gdy przybiera formę superksiężyca, to i tak warto nocą wyjrzeć za okno i spojrzeć na okazały Księżyc na niebie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną