Świadczenie wspierające. Dla kogo i na jakich zasadach?

Justyna
Prawo
20.03.2023 20:42
Świadczenie wspierające. Dla kogo i na jakich zasadach?

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj finansowej pomocy, zaproponowany przez resort rodziny. Kiedy miałoby wejść w życie? Do kogo zostanie skierowane? Ile będzie wynosić?

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością

Resort rodziny przygotował nową propozycją rozwiązania, które miałoby wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowisk osób niepełnosprawnych. Chodzi o tzw. świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Według wstępnych planów, wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Minister Marlena Maląg wyjaśniała:

Świadczenie będzie oparte na ustaleniu potrzeby wsparcia. Ustalać to będą zespoły, które są w komisjach orzeczniczych, na poziomie województwa i na poziomie powiatu (...). Te osoby stwierdzą, jaka jest potrzeba wsparcia i, w zależności od tego, to świadczenie będzie przydzielane”.

Mniejsze ograniczenia dla opiekunów

Nowe rozwiązanie ma umożliwić opiekunom osób z niepełnosprawnością pracę zarobkową bez żadnych ograniczeń. Minister podkreślała:

„Opiekun nie jest powiązany z tym świadczeniem. Świadczenie będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. To oznacza, że opiekun będzie mógł swobodnie podejmować aktywność zawodową i zarabiać tyle, ile chce”.

Jednocześnie zastrzegła, że opiekunowie będą mogli podjąć decyzję o pozostaniu przy starym systemie, czyli świadczeniu pielęgnacyjnym. Jeśli tak postanowią, wówczas dorobią jedynie do 20 tys. rocznie. Co ważne, nie można pobierać jednocześnie świadczenia wspierającego i pielęgnacyjnego.

Zdjęcie Świadczenie wspierające. Dla kogo i na jakich zasadach? #1

Które ze świadczeń będzie wyższe?

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2 tys. 458 zł miesięcznie. Świadczenie wspierające będzie miało natomiast trzy poziomy różniące się wysokością otrzymanej kwoty, która ma wynosić od połowy do dwukrotności renty socjalnej. Wysokość renty socjalnej to obecnie 1 tys. 588 zł 44 gr.

Najwyższy poziom zostanie przeznaczony dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej, co w przeliczeniu daje 3 tys. 176 zł 88 gr. Poziom drugi ma być równy rencie socjalnej. Natomiast poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej, czyli 794 zł 22 gr.

Protest opiekunów w Sejmie

Warto przypomnieć, że od 6 marca rodzice osób z niepełnosprawnościami ponownie protestują w Sejmie. Domagają się podwyższenia renty socjalnej z obecnych 1 tys. 558 zł 44 gr brutto do kwoty najniższego krajowego wynagrodzenia, czyli 3 tys. 490 zł brutto.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną