Do zgarnięcia 58 tys. złotych‼️ Nowe dofinansowanie od 22 kwietnia 2023.

Justyna
Dofinansowania
20.03.2023 19:19
Do zgarnięcia 58 tys. złotych‼️ Nowe dofinansowanie od 22 kwietnia 2023.

O uruchomieniu kolejnej edycji programu „Mój Prąd” poinformowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie? Ile wyniesie?

Program „Mój Prąd”

Program „Mój Prąd” wspiera rozwój energetyki prosumenckiej, czyli takiej, w której osoby wytwarzają energię na własne potrzeby, natomiast jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej.

Mowa w tym przypadku głównie o:

  • instalacjach fotowoltaicznych(PV),
  • magazynach ciepła,
  • magazynach energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh,
  • systemach zarządzania energią domową tzw. HEMS (z ang. Home Energy Management System) lub EMS (z ang. Energy Management System).

Co ważne, nie ma możliwości złożenia wniosku w wersji papierowej, przyjmowany  jest wyłącznie w formie elektronicznej. Nabór wniosków w ramach programu "Mój Prąd" odbył się już czterokrotnie. Ostatni zakończył się 17 marca 2023 roku, z powodu wyczerpania budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. Wyniósł on 350 mln zł.

Rusza nowa edycja

Nie minęło wiele czasu od zakończenia czwartej odsłony programu, a już 19 marca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w kwietniu 2023 zostanie uruchomiona kolejna edycja - „Mój Prąd 5.0”. Według najnowszych informacji, nabór ruszy już 22.04

Dobrą informacją jest także to, że nabór będzie ciągły, a program zostanie rozszerzony. Współfinansowanie obejmie dodatkowo:

  • zakup powietrznych i gruntowych pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych na ciepłą wodę,
  • mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Wysokie środki na dofinansowanie

Zgodnie z zapowiedziami, maksymalna kwota dofinansowania w piątej edycji programu wyniesie 58 tysięcy złotych. Co ważne, nie będzie opodatkowana. Środki na finansowanie inwestycji pochodzą z Unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Jak podkreślała Anna Moskwa:

„Program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne”.

Minister klimatu i środowiska powiedziała również, że pod koniec 2023 roku powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Planujecie skorzystać z dofinansowania?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną