Władze zatwierdziły projekt dotyczący dodatkowych świadczeń pieniężnych. Przewidziane kwoty wynoszą nawet do 220 % dodatku do renty socjalnej. Kto może u biegać się o otrzymanie dofinansowania?
Kto może otrzymać dofinansowanie?
7 lipca 2023 r. Sejm przyjął ustawę dotyczącą świadczeń pieniężnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przyjętymi przepisami maksymalna kwota renty socjalnej wynosić będzie 220 % czyli ok. 3500 zł. Natomiast minimalne świadczenie wyniesie 700 zł.
Wysokość otrzymanych środków pieniężnych będzie zależeć od zdolności do wykonywania pracy przez osobę niepełnosprawną. Dofinansowanie jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 18 rok życia.
Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.
W jaki sposób określany będzie poziom wsparcia?
Osoby niepełnosprawne, które złożą wniosek o przyznanie dofinansowania będą musiał poddać się obserwacji, wywiadowi oraz ocenie funkcjonowania. Jeżeli wniosek zostanie zatwierdzony to środki pieniężne zostaną wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wypełniony formularz należy złożyć w formie elektronicznej do ZUS-u nie wcześniej, niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna.
Ponadto w przypadku złożenia wniosku przez osobę niepełnosprawną w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia 18 roku życia jej prawo do pobierania świadczenia zostanie ustalone od miesiąca osiągnięcia pełnoletności.
Kwoty świadczeń pieniężnych
Tabela środków pieniężnych została określona w przyjętej przez Sejm ustawie. Dofinansowanie miesięczne wyniesie:
- 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów.
- 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów,
- 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów,
- 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów,
- 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów,
- 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.
“W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln.” - gov.pl