W 2024 roku zielona energia stanie się ponownie jeszcze bardziej dostępna dla Polaków dzięki szóstej odsłonie programu "Mój Prąd". Po zakończeniu piątej edycji w grudniu 2023 roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje bowiem uruchomienie kolejnej. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!
Nowa edycja programu
Mój Prąd to program zaplanowany na lata 2019-2025, dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na start "Mój Prąd 6.0" w 2024 roku. Na podstawie dotychczasowych informacji płynących z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, kierowanego przez Paulinę Henning-Kloskę, program jest traktowany jako kluczowy projekt i planuje się jego uruchomienie na wiosnę 2024 roku, prawdopodobnie w marcu lub kwietniu.
Minister Paulina Hennig-Kloska w wywiadzie dla RMF mówiła, że w nadchodzącej edycji dużą rolę odegrać mają magazyny energii:
„Mamy problemy z podłączeniami czy wydajnością instalacji fotowoltaicznych. Dobrze wiemy, że w najbardziej nasłonecznione dni jest problem z odbiorem całej energii i przyjęciem jej do systemu. Będziemy również uruchamiać programy w ramach funduszy modernizacyjnego. Wnioskujemy o dodatkową pulę wniosków na magazyny energii, które będą wspierały zarówno sieci, jak i gospodarstwa domowe”.
Kto może skorzystać?
"Mój Prąd" skierowany jest do osób fizycznych, które planują produkcję energii na własne potrzeby, z możliwością przekazania nadwyżek do sieci energetycznej. Do programu mogą przystąpić posiadacze umów dotyczących wprowadzenia wytworzonej energii do sieci lub umowy sprzedaży energii elektrycznej, rozliczający się w systemie net-billing. Ważnym warunkiem jest, aby nie korzystali wcześniej z dofinansowania w ramach "Mój Prąd".
Jak złożyć wniosek?
Chociaż dokładne daty naboru wniosków nie zostały jeszcze ogłoszone, oczekuje się, że szczegółowe informacje pojawią się już niebawem. W związku z tym to idealny moment, aby zacząć przygotowania i zaplanować swoje inwestycje w fotowoltaikę lub inne technologie OZE.
Warto przy tym pamiętać, że aby skorzystać z programu, wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną. Przygotowanie niezbędnych dokumentów, takich jak potwierdzenie przyłączenia mikroinstalacji czy zaświadczenie o korzystaniu z systemu net-billing, jest kluczowe dla pomyślnej aplikacji.
Wysokość dofinansowania
Kwoty dofinansowania w poprzednich edycjach były stopniowo zwiększane, więc przypuszcza się, że w 2024 roku mogą być one jeszcze wyższe. W poprzedniej edycji programu oferowano dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z maksymalną kwotą dotacji nie przekraczającą 58 tys. zł dla nowych beneficjentów.