E-dowód osobisty. Jak uzyskać i aktywować?

Agnieszka

Prawo

15.03.2023 9:57

E-dowód osobisty. Jak uzyskać i aktywować? źródło okładki: https://www.gov.pl/web/e-dowod

 

Z e-dowodu osobistego korzysta już w Polsce ponad 11 milionów osób. Posiadanie e-dowodu niesie bowiem za sobą wiele korzyści i ułatwień. Jak uzyskać e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną i aktywować go w swoim telefonie? Jak złożyć wniosek o nowy dokument?

Czym jest e-dowód osobisty?

E-dowód osobisty od zwykłego dowodu różni się tym, że posiada warstwę elektroniczną, którą możemy aktywować na swoim smartfonie. Jest to wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezdotykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku np. podczas przekraczania granic lub potwierdzania swojej tożsamości tam, gdzie jest to wymagane, pod warunkiem, że jest taka możliwość.

Elektroniczna warstwa e-dowodu posiada trzy certyfikaty:

  • Certyfikat potwierdzania obecności.
  • Certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia dla osób, które ukończyły 13 rok życia.
  • Certyfikat podpisu osobistego (osób, które o niego zawnioskowały) oraz miejsce na certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak czytamy na stronie internetowej gov.pl:

Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Co umożliwia posiadanie e-dowodu?

  • komunikowanie się z administracją publiczną oraz innymi podmiotami,
  • sygnowanie dokumentów oraz wniosków za pomocą podpisu elektronicznego,
  • korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach,
  • potwierdzenie Profilu Zaufanego 
  • bezpiecznie logowanie się do portali administracji publicznej (np. e-Urzędu Skarbowego),

Jak wnioskować o e-dowód?

Wniosek o wydanie e-dowodu należy złożyć w urzędzie gminy. Nowy dowód otrzymamy bezpłatnie bez względu na to, czy nasz stary dowód jest jeszcze ważny, czy nie. 

Osoby, które ukończyły 12 lat muszą stawić się w urzędzie osobiście, ponieważ pobrane zostaną od nich odciski palców. Takie prawo weszło bowiem od 7 listopada 2021 roku. 

Jak aktywować e-dowód w swoim telefonie?

Aby aktywować elektroniczną warstwę dowodu, musimy zainstalować na swoim telefonie eDo app lub e-dowód. Oprócz tego, jak wyjaśniono na stronie gov.pl:

Użycie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikatu podpisu osobistego jest możliwe po uprzednim ustaleniu przez posiadacza dowodu osobistego kodów PIN dla każdego z tych certyfikatów (odpowiednio 4-cyfrowy PIN1 i 6-cyfrowy PIN2). Możesz ustalić kody już w urzędzie gminy przy odbiorze dowodu osobistego. Możesz zrobić to również później, w dowolnym urzędzie gminy.

Aby móc korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu (np. logowanie się do serwisu Gov.pl) musisz posiadać smartfon z anteną NFC oraz zainstalować aplikację eDO App lub czytnik do e-dowodu oraz zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu E-dowód menadżer i E-dowód podpis elektroniczny.