Aplikacja mObywatel zastąpi dowód osobisty! Podano konkretny termin.

Martyna

Newsy

23.01.2023 17:58

Aplikacja mObywatel zastąpi dowód osobisty! Podano konkretny termin.

Trwają debaty w rządzie na temat zastąpienia plastikowych dowodów osobistych na rzecz cyfrowych dokumentów w aplikacji mObywatel. Władze podały termin, kiedy zmiany wejdą w życie. Wyjaśniamy szczegóły. 

Aplikacja 

mObywatel jest bezpłatną aplikacją mobilną, która została wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy na swoim koncie mogą posiadać najważniejsze dokumenty w wersji cyfrowej. Aby móc korzystać z aplikacji niezbędne jest posiadanie tzw. profilu zaufanego.    

mObywatel oferuje m.in. dostęp do: 

  • mTożsamości (dowód osobisty oraz pesel)   
  • mLegitymacji (legitymacja szkolna oraz studencka)   
  • mPrawajazdy (dokument, potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem)   
  • mPojazdu (zbiór informacji dotyczących pojazdu, takich jak: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenia OC)   
  • eRecepty (podgląd wystawionych elektronicznych recept (w tym kodu numerycznego i QR do ich realizacji)   

W aplikacji dostępne jest również europejskie potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19, czyli tzw. paszport covidowy. 

Rosnąca popularność 

Współcześnie większość osób nie wyobraża sobie życia codziennego bez dostępu do Internetu. W czasach, gdy w telefonach komórkowych można mieć niemal wszystko, coraz powszechniejsze stają się oprogramowania, w których potrzebne dokumenty będą w zasięgu ręki. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo wynika, że   

“3 152 412 – dokładnie tylu Polaków w swoich telefonach zainstalowało mObywatela. Ta liczba rośnie z dnia na dzień.” - gov.pl   

Taki raport statystyczny spowodował, że rząd zastanawia się nad ulepszeniem aplikacji. 

Planowany termin  

Od dłuższego czasu wiele osób zastanawia się, kiedy nastąpi zrównanie fizycznego i wirtualnego dowodu osobistego. Głos w tej sprawie zabrał Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu KPRM: 

"Myślę, że uda nam się wejść do parlamentu z tym projektem w drugim kwartale tego roku. Liczę na szybkie uchwalenie. Raczej ten projekt nie powinien budzić żadnych emocji pomiędzy parlamentarzystami" - Adam Andruszkiewicz 

Możliwość posiadania elektronicznej wersji dowodu osobistego w aplikacji mObywatel istnieje od 2017 roku. Jednak jego funkcjonalność była do tej pory mocno ograniczona. Zmiany, które proponuje rząd mają ułatwić codzienne funkcjonowanie wielu osób. 

"W każdym urzędzie, w każdym banku, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać swój dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją mObywatel" - wylicza Andruszkiewicz.  

Jednak część osób zastanawia się, czy posiadanie elektronicznej wersji dowodu osobistego jest bezpieczne?