To już ostatni dzień, nie ma na co czekać! Jak aktywować bon turystyczny?

Justyna
Dofinansowania
23.03.2023 20:19
To już ostatni dzień, nie ma na co czekać! Jak aktywować bon turystyczny?

Dziś mija ostatni dzień kiedy możemy wykorzystań nasz bon turystyczny. Termin 31 marca 2023 jest ostatecznym terminem. 

Ostatnie chwile na wykorzystanie środków

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w postaci 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Można nim zapłacić  za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Czas na skorzystanie z tych środków wielokrotnie wydłużano, lecz ostatecznym terminem jest 31 marca 2023 roku. ZUS przypomniał, że do tego właśnie dnia należy zarezerwować i zapłacić za usługę np. hotelarską, zorganizowaną wycieczkę itd. Sam wyjazd może odbyć się później. Z danych instytucji wynika, że w całej Polsce nadal nie aktywowano około pół miliona bonów. Natomiast aktywnych jest ok. 3,7 mln.

Jak aktywować bon?

Bon można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE ZUS opiekun musi tylko uzupełnić dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Uzyska wtedy 16-cyfrowy numer, który należy podać podczas płacenia za wybraną usługę. Opiekun otrzyma wówczas SMS-em indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

Sukces programu

Prezes ZUS podkreślała:

„Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu”.

Według danych ZUS najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim, a na kolejnych miejscach znajdują się województwa mazowieckie i śląskie. Łączna wartość zrealizowanych bonów wyniosła niemal 4 mld zł.

Wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział już, że rząd pracuje nad kolejnym rozwiązaniem, które miałoby zachęcić Polaków do turystyki krajowej. Na razie jednak nie zdradził żadnych szczegółów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną