Zaostrzenie kar za niewłaściwe tablice rejestracyjne!

Justyna
Prawo
05.03.2023 19:18
Zaostrzenie kar za niewłaściwe tablice rejestracyjne!

Najnowsza nowelizacja Kodeksu karnego obejmie przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Choć już czeka na wejście w życie okazuje się, że termin wdrożenia jej postawień zostanie opóźniony. Jakie kary przewidują nowe przepisy? Kiedy zaczną obowiązywać?

Nowelizacja Kodeksu karnego

Chodzi o ustawę z dnia 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Opublikowano ją w Dzienniku Ustaw 13 grudnia 2022 roku.

Zaostrzenie kar

Nowe przepisy przewidują karę więzienia dla osób, które używają tablic rejestracyjnych nieprzypisanych do pojazdu lub podrobionych tablic jako autentycznych.

W nowelizacji Kodeksu karnego możemy przeczytać:

„Art. 306c kodeksu karnego:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego”.

Kogo dotknie nowelizacja?

Kara jest wymierzona głównie w osoby, które np. kradną tablice rejestracyjne po to, by dokonać przestępstwa. Warto jednak zauważyć, że §2 penalizuje samo użycie tablicy rejestracyjnej, a nie na przykład użycie jej w celu popełnienia przestępstwa.

Okazuje się, że każda osoba, która zgubiła tablicę rejestracyjną i dorobiła sobie drugą, kupując w sieci tzw. kolekcjonerską, również będzie się narażała na kłopoty. Najsurowszych kar nie będą musiały się prawdopodobnie obawiać osoby, które umyślnie zasłaniają tablice (np. młoda para).

Opóźnienie wdrożenia przepisów

Większość przepisów miała wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Zgodnie z tym miałyby obowiązywać od 14 marca 2023 roku.

Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 roku o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw opóźniła jednak zmiany i przesunęła termin ich wejścia na 1 października 2023 roku. Artykuł dotyczący nowego terminu wszedł w życie w piątek.

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną