Kiedy otrzymasz zwrot podatku? 5 możliwych terminów!

Agnieszka

Podatki

21.02.2023 9:40

Kiedy otrzymasz zwrot podatku? 5 możliwych terminów!

Okres rozliczania się z podatków za 2022 rok trwa. Wiele osób zdążyło już złożyć deklarację podatkową. Tym bardziej, że już 15 lutego około 24 milionów podatników otrzymało swoją wstępnie wypełnioną deklarację podatkową przez portal Twój e-PIT. Osobom, które spodziewają się zwrotu nadpłaconych składek pozostaje więc już tylko czekać na wpływ gotówki na konto. Ile to potrwa i od czego zależy czas oczekiwania?

Zwrot podatku za 2022 będzie wyższy

W ramach wprowadzonych zmian w przepisach podatkowych, wprowadzono między innymi wyższą kwotę wolną od podatku oraz niższą stawkę podstawową. Oznacza to, że dla wielu osób zwrot nadpłaconych składek będzie w tym roku nieco wyższy, niż w latach poprzednich.

Wielu podatników zadbało więc o to, aby jak najszybciej złożyć swoją deklarację podatkową za 2022 rok. Od tego bowiem zależy, kiedy otrzymają zwrot podatku. Ważna jest jednak także forma składania deklaracji, tempo pracy Urzędu Skarbowego i kwota nadpłaty. 

Kiedy dostaniesz zwrot podatku za 2022 rok?

Terminy 

To, kiedy otrzymamy zwrot podatku zależy zarówno od daty złożenia deklaracji podatkowe, ale także od formy, w jakiej ją złożyliśmy. Urząd Skarbowy ma bowiem pięć różnych terminów, których musi się trzymać:

  • Do 3 miesięcy - deklaracja złożona w formie papierowej. W przypadku zeznań wysłanych pocztą decyduje data stempla. 
  • Do 45 dni - deklaracja złożona online przez Twój e-PIT.
  • Do 30 dni - posiadacze Karty Dużej Rodziny.
  • W przypadku korekty termin nalicza się od początku.

Kwota zwrotu podatku

Termin otrzymania zwrotu podatku zależy także od kwoty nadpłaty. Część osób, które złożyło deklarację od 15 lutego, już otrzymało pieniądze. Okazuje się bowiem, że dośc dobrze sprawdza się system Auto Zwrot, który automatycznie zwraca podatek, jeżeli kwota nadpłaty jest stosunkowo mała (do 5 tysięcy zł).

Nie działa on jednak we wszystkich przypadkach niskiego zwrotu podatku tak samo. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Tempo pracy Urzędu Skarbowego

Na koniec warto też wspomnieć, że duża część rozliczania podatków odbywa się z udziałem żywego człowieka. Wiele więc zależy od tego, w jakim tempie działa dany Urząd Skarbowy. Im mniej pracownicy obłożeni są pracą, tym szybciej rozpatrzą zeznania podatkowe i dokonają zwrotu nadpłaty. 

,