Ustawa o aktywności zawodowej przyniesie wiele zmian. O szczegółach poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Co dokładnie przewidują?
Modernizacja Urzędów Pracy
Wdrażane zmiany będą realizacją założeń Krajowego Planu Odbudowy, którego celem jest modernizacja instytucji zajmujących się rynkiem pracy.
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zakomunikował, że nowe przepisy uelastycznią funkcjonowanie urzędów, które będą realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia.
Zmiany w Urzędach Pracy
Więcej funkcji online
Po wdrożeniu nowych przepisów osoby poszukujące pracy będą miały stały dostęp online do indywidualnego doradcy zawodowego.
Ponadto centralna baza CV będzie informowała o aktualnych ofertach pracy dopasowanych do kwalifikacji kandydatów. Lista z dostępnymi ofertami zatrudnienia będzie dostępna w aplikacji e-Praca.
Urząd Pracy poza miejscem zameldowania
Nowe przepisy zakładają również zniesienie przypisania danej osoby do urzędu ze względu na miejsce zameldowania.
Urząd nie wykreśli Cię za odmowę przyjęcia oferty!
Po wdrożeniu zmian Urzędy nie będą mogły wykreślać kandydata z listy po tym, jak odmówi on przyjęcia oferty. Wiceminister rodziny, że praca ma być zgodna z oczekiwaniami.
Wyższe zasiłki
Osoby ze stażem mniejszym niż 5 lat otrzymają pełny zasiłek w wysokości 1304,01 brutto. Obecnie osoby takie otrzymują zasiłek w wysokości 1043,30 brutto.
Nowy projekt „Staż plus”
W urzędach pojawi się projekt „Staż plus”, który zastąpi przygotowanie zawodowe dorosłych. Projekt ten będzie bazował na premiach dla pracodawców oraz narzędziach motywujących stażystę.
Nowe przepisy zakładają także możliwość wydłużenia stażu.
Wyższe stypendium stażowe
Po wdrożeniu nowych przepisów stypendium stażowe będzie wyższe. Wyniesie ono 140%. Przypomnijmy, że obecnie jest to 120%.
Ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w Urzędzie Pracy!
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego, które mają wejść w życie w 2023 roku.
Status osoby bezrobotnej ma zostać oddzielony od ubezpieczenia zdrowotnego.
Resort uważa, że rozwiązanie to sprawi, że w Urzędach będą rejestrowały się jedynie osoby, które faktycznie poszukują zatrudnienia, czy innej formy wsparcia.
Po wdrożeniu zmian zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego będzie trzeba dokonać przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Okazuje się, że w 2023 roku do objęcia osoby bezrobotnej ubezpieczonej wystarczy wniosek do ZUS.