Wiele osób z niecierpliwością czeka na zwrot PIT. Można przyśpieszyć ten proces oraz sprawdzić, na jakim etapie jest nasze rozliczenie i kiedy możemy spodziewać się wypłaty pieniędzy.
15 lutego KAS udostępni przygotowane PIT-y
Przypomnijmy, że 15 lutego 2024 roku Krajowa Administracja Skarbowa udostępni przygotowane rozliczenia podatkowe w usłudze Twój e-PIT. Podatnik będzie mógł, uzupełnić, zatwierdzić lub odrzucić przygotowane zaznanie. Podatnik może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz odliczenie wydatków mieszkaniowych.
WAŻNE: Deklaracje PIT można składać już od 1 stycznia 2024 roku. KAS udostępni zeznania 15 lutego 2024 r. w aplikacji Twój e-PIT, to właśnie od tego dnia będzie liczony termin na dokonanie zwrotu podatników, którzy złożyli swoje deklaracje przed tym dniem. Jeśli deklarację złożymy w okresie 1 styczeń - 15 luty, to i tak przyjmuje się, że deklaracja PIT została złożona dopiero 15 lutego.
Kiedy można otrzymać zwrot?
Resort Finansów będzie wypłacał zwroty podatków od 16 lutego 2024.
Ile czeka się na zwrot podatku?
Ministerstwo Finansów informuje, że podatkowa nadpłata podatku dokonywana jest w terminie:
- do 30 dni – w tym czasie zwrot otrzymają rodziny wielodzietne,
- do 45 dni od dnia złożenia zeznania w formie elektronicznej,
- do 3 miesięcy (90 dni) - jeśli podatnik złoży zeznanie w tradycyjne- papierowej formie,
- do 3 miesięcy (90 dni) licząc od 30 kwietnia - deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie dnia 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT,
- W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT – termin na zwrot podatku wynikający z takiej korekty to 2 miesiące. Dodajmy, że nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej.
Czas oczekiwania na zwrot liczony jest od momentu złożenie deklaracji. Pamiętajmy, że im wcześniej złożymy PIT, tym wcześniej otrzymamy pieniądze.
WAŻNE: Powyższe terminy są terminami maksymalnymi. Urząd Skarbowy może wypłacić środki wcześniej.
Zwrot tych osób będzie automatyczny
Szybszą nadpłatę otrzymają także osoby, których zwrot nie przekracza kwoty 5 tysięcy złotych. Wypłata jest sporządzana automatycznie (zależy od liczby wniosków). Wiedząc, że nasz zwrot nie przekroczy tej kwoty warto rozliczyć się na początku okresu rozliczeniowego.
Jak sprawdzić status rozliczenia?
Możemy sprawdzić, na jakim etapie jest nasze rozliczenie. Należy zalogować się w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Informacja dostępna jest w zakładce „Status zwrotu”.
Jak się zalogować?
Podatnicy mają 3 sposoby rozliczenia:
- Logowanie profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem;
- Za pomocą Aplikacji mObywatel;
- Z wykorzystaniem danych autoryzacyjnych tj. numer PESEL lub NIP. (Aby skorzystać z tej metody należy przygotować informację o kwocie przychodu z rozliczenia).
Do kiedy rozliczyć PIT za 2023 rok?
Ostateczny termin złożenia deklaracji takich jak PIT-28 PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 to 30 kwietnia 2024 r.