Podatek dochodowy jest zobowiązaniem, które musi uregulować każda osoba pracująca w Polsce. Jego wysokość można obniżyć, korzystając z odpowiednich ulg. Ministerstwo Finansów przypomniało, że osoby pracujące poza miejscem zamieszkania mogą skorzystać z tzw. ulgi za dojazd do pracy. Jak z niej skorzystać? Komu dokładnie przysługuje?
- Czym jest ulga na dojazd do pracy?
- Ile wynosi odliczenie dojazdu do pracy?
- Jakie warunki należy spełnić?
Ulga na dojazd do pracy
Proces rocznych rozliczeń PIT ruszył pełną parą. Wiele osób nie wie, że koszty dojazdu do pracy także można rozliczyć.
Odliczenie dojazdu do pracy to potoczna nazwa kosztów uzyskania przychodu, którą może uwzględnić każdy podatnik uzyskujący wynagrodzenie na podstawie stosunku pracy.
Koszty uzyskania przychodu to wydatki, które poniósł podatnik, by uzyskać swoje wynagrodzenie. Dzięki nim można znacznie obniżyć wysokość zobowiązania wobec urzędu skarbowego.
Koszty uzyskania przychodów uwzględnia pracodawca, który pomniejsza wynagrodzenie o określoną kwotę. Dzięki temu zaliczka na podatek dochodowy będzie niższa. Ulga na dojazdy do pracy podwyższa wynagrodzenie już w trakcie roku.
Część osób korzysta z tej ulgi nawet nieświadomie, ponieważ za ich uwzględnienie odpowiada pracodawca.
Odliczenia może dokonać każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę.
Ważną informacją jest to, że nie ma znaczenia środek transportu.
WAŻNE: Pieniędzy tych nie otrzymamy do ręki, gdyż są to zryczałtowane koszty, które mogą obniżyć podatek po uwzględnieniu ich w PIT.
Realna wartość zwrotu to około 8 złotych miesięcznie – do 100 złotych rocznie.
Jeśli pracodawca nie dopełni formalności, wówczas koszty należy wykazać w formularzu PIT-36 (sekcja E) lub PIT-27 (sekcja D).
Ile wynosi odliczenie dojazdu do pracy?
Pracownik, który mieszka w miejscowości, w której znajduje się jego zakład pracy może skorzystać z ulgi, która w skali miesiąca wynosi 250 zł (maksymalnie 3 tysiące złotych za cały rok).
Pracownik dojeżdżający do pracy do innej miejscowości może odliczyć koszty w wysokości 300 złotych miesięcznie (3600 złotych rocznie).
Jakie warunki należy spełnić?
Odliczenie kosztów jest możliwe gdy:
- Podatnik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę,
- Pracownik zatrudniony jest na umowie o pracę,
- Pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie w celu zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.