Kiedy wypada śledzik w 2023 roku?

Justyna
Styl życia
15.02.2023 20:44
Kiedy wypada śledzik w 2023 roku?

Karnawał dobiega końca, a wraz z nim wesołe imprezy i zabawy. Śledzik to potoczna nazwa ostatniego dnia tego okresu. Kiedy wypada w 2023 roku i jakie wiążą się z nim tradycje?

Tradycyjny śledzik

Śledzik jest ostatnim dniem karnawału. To święto głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, lecz obecnie już mniej znane. Dla katolików oznacza ostatni moment na imprezowe szaleństwa przed Wielkim Postem!

Kiedy wypada?

Śledzik  jest świętem ruchomy, co oznacza, że każdego roku może mieć inną datę. Mieści się ona jednak pomiędzy lutym a marcem. Ponadto przypada zawsze we wtorek, a konkretnie dzień przed środą popielcową.

W tym roku można się go spodziewać dosyć późno, bo dopiero 21 lutego. Natomiast już następnego dnia rozpoczyna się Wielki Post.

Tradycyjne obchody

Okres karnawałowych szaleństw trwa od 6 stycznia do Środy Popielcowej. Dawniej huczne świętowanie w tym czasie było traktowane niemal jako obowiązek. Przed nadchodzącym postem należało pożegnać się z tłustymi, mięsnymi potrawami, często podawanymi w towarzystwie mocniejszych trunków.

Największa zabawa przypadała właśnie na ostatni dzień karnawału. Mówiło się, że każdy kto unikał biesiadowania tego dnia skazany był na brak pomyślności. W związku z tym należało dołożyć wszelkich starań, aby zabawa była udana.

Skąd nazwa?

Nazwa tego święta stanowi zagadkę dla wielu osób. Najprawdopodobniej pochodzi ona od głównego dania postnego, czyli właśnie śledzia. Ryba ta pojawiała się niemal na każdym stole. Była ona jedną z prostszych, potraw i tym samym pasowała do nadchodzących dni postu. Ponadto osoba, która nie brała udziału w zabawie, za karę była bita śledziem po twarzy.  

Ostatki obecnie

Popularny na Kaszubach i Śląsku śledzik to nie jedyny termin, którym posługują się Polacy opisując koniec karnawału. Mieszkańcy Wielkopolski obchodzą podkoziołka, a na innych terenach naszego kraju dzień ten nazywano zapustami.

Choć dzisiaj powoli odchodzi się od tradycji postnych, jeszcze kilkadziesiąt lat temu były one dosyć mocno zakorzenione w naszej świadomości i nawykach. W Polsce obecnie czas karnawału to okres balów i różnego rodzaju imprez tematycznych. Natomiast sam śledzik obchodzi się już mniej uroczyście.

Obchodzicie tradycyjny śledzik?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną