Wielki Post 2023! Kiedy się zaczyna? Jak go obchodzimy?

Agnieszka

Wielkanoc

02.02.2023 9:59

Wielki Post 2023! Kiedy się zaczyna? Jak go obchodzimy?

 

Wielki Post 2023 rozpocznie się już niebawem. Jest to szczególny okres dla członków religii chrześcijańskiej. Jego data jest ruchoma, więc każdego roku wypada on w nieco innym terminie. Kiedy rozpocznie się Wielki Post w 2023 roku? Jak się go obchodzi?

Czym jest Wielki Post?

Wielki Post w tradycji chrześcijańskiej jest okresem poprzedzającym Wielkanoc, czyli najważniejsze święto dla osób wierzących. Jest to czas pokuty i pracy nad sobą, aby jak najgodniej przeżyć święta wielkanocne. 

Kościół katolicki zachęca wiernych, aby w okresie Wielkiego Postu szczególnie przeżywali czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa, które uroczyście będą świętować już w święta wielkanocne.

W okresie Wielkiego Postu wierni powinni uczestniczyć w nabożeństwach wielkopostnych i rekolekcjach parafialnych, a także przystąpić do sakramentu pokuty. 

Katolików w okresie Wielkiego Postu obowiązuje także wstrzemięźliwość w jedzeniu, piciu, zabawie i innych rozrywkach. 

Co ciekawe, w trakcie Wielkiego Postu, ścisły post obowiązuje jedynie przez dwa dni. Mowa o Środzie Popielcowej, która wypada w tym roku 22 lutego oraz o Wielkim Piątku, który wypada 7 kwietnia. W te dni osoby wierzące powinny zjeść tylko jeden posiłek, którym najedzą się do syta i dwa inne posiłki, jednak niepełne. Nie można też jeść mięsa. 

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Środa popielcowa jest jednym z ważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu katolicy otrzymują na czole popiół, którym oznaczają swoje przyjęcie pokuty i skruchy.

Nie ma jednak obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w dniu środy popielcowej, chociaż wielu katolików decyduje się na uczestnictwo w nabożeństwach w tym dni

Wielki post 2023 - kiedy wypada? Ile trwa?

Data Wielkiego Postu zależy od daty Wielkanocy. Wielki Post wypada bowiem 40 dni przed Wielkanocą, a data Wielkanocy ustalana jest na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc obchodzimy w pierwszą niedzielę po takiej pełni. 

W 2023 roku Wielki Post rozpocznie się więc w Środę Popielcową 22 lutego i potrwa do 6 kwietnia. 

Wielki Post trwa zawsze 40 dni. Jest to symboliczna liczba, która często była uwzględniania w Biblii. 

Mojżesz przebywał na Synaju, przed zawarciem przymierza, przez 40 dni prorok Eliasz wędrował przez pustynię. Potop spowodowany był 40 dniowym deszczem. 

Najważniejszym symbolem jest jednak sam Jezus, który spędził na pustynie 40 dni, przygotowując się do swojej Paschy.