Tłusty Czwartek 2022- kiedy wypada? Poznaj genezę tego święta!

Patrycja
Newsy
11.02.2022 23:43
Tłusty Czwartek 2022- kiedy wypada? Poznaj genezę tego święta!

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami. Dowiedz się, kiedy wypada, skąd się wzięła ta tradycja i dlaczego w ostatni czwartek karnawału jemy pączki?

Zdjęcie Tłusty Czwartek 2022- kiedy wypada? Poznaj genezę tego święta! #1

Tłusty Czwartek coraz bliżej

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami. W tym roku to słodkie święto przypada już 24 lutego. Jest dniem ruchomym, a jego data uzależniona jest od Świąt Wielkanocnych, to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym dniu dozwolone jest obadanie się, ponieważ chrześcijanie w ciągu kolejnych czterech tygodni, w ramach przygotowań do Wielkanocy powinni zachować post.

Tłusty Czwartek znany jest także jako zapusty, mięsopust, czy karnawał. Zgodnie z tradycją w tym dniu każdy musi skosztować przynajmniej jednego pączka! Dowiedz się, jaka jest historia tego święta.

Historia Tłustego Czwartku

Historia Tłustego Czwartku sięga aż czasów przedchrześcijańskich. Poganie w ten sposób żegnali zimę i przygotowywali się na nadejście wiosny. Pierwsze pączki pieczono w starożytności, w Rzymie zajadano się nimi w wytrawnej odmianie, świętując tzw. tłusty dzień. Wówczas na wystawnych ucztach serwowano tłuste potrawy (mięsa) i alkohol (wino). Jako przekąski podawano właśnie pączki, w formie wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną.

Dopiero w od XVI wieku zaczęto spożywać słodkie pączki, a od XVII wieku przepis zmodyfikowano i w ten sposób pojawiły pączki z ciasta drożdżowego z nadzieniem. Początkowo w Polsce pączki wyglądały nieco inaczej niż obecnie. W ich środku ukryty był mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Dlaczego w ostatni czwartek karnawału objadamy się pączkami?

Tłusty Czwartek to słodkie i pyszne święto związane z jedzeniem pączków. Inne popularne potrawy poza pączkami to faworki i róże karnawałowe, zwane także chrustami.

Staropolskie przysłowie głosi: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”. Już od dawna wierzono, że nie zjedzenie choć jednego pączka w Tłusty Czwartek może przynieść nieszczęście. Z kolei spożycie choć jednego miało zagwarantować dobrobyt na cały nadchodzący rok!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną