Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Co oznacza?

Agnieszka
Newsy
20.02.2023 9:50
Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Co oznacza?

 

Już niebawem wypada Środa Popielcowa, potocznie zwana Popielcem. Środa Popielcowa to święto ruchome, dlatego też każdego roku wypada ona w nieco innym terminie. Skąd wzięło się to święto? Co ono oznacza i kiedy wypada w 2023 roku?

Środa Popielcowa - skąd wzięło się to święto?

Środa Popielcowa widnieje w kalendarzu katolickich świąt już od V wieku. Tradycja tego święta nawiązuje do obrzędu z udziałem publicznych pokutników, którzy po tajnej spowiedzi u biskupa pojawiali się przed kościołem, a następnie byli wprowadzani do środka, gdzie ich głowy były posypywane popiołem.

Podczas posypywania głów grzeszników popiołem wybrzmiewały słowa z Księgi Rodzaju: "Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne".

Wtedy obrzędy te odbywały się w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu i dotyczyły tylko publicznych pokutników. Od X wieku jednak Popielec odbywa się w środę, a brać w nim udział mogą wszyscy wierni.

 

Środa Popielcowa - co oznacza dziś?

Obecnie Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, przygotowującego do Świąt Wielkanocnych, a jednocześnie zakończeniem karnawału. 

W tym dniu wszyscy wierni powyżej od 18. do 60. roku życia zobowiązani są do stosowania postu ścisłego. Oznacza to, że w ciągu dnia mogą zjeść tylko jeden sycący posiłek i dwa lekkie. Wierni od 14. do. 18 roku życia powinni natomiast zachowywać wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa.

Środa Popielcowa 2023 - kiedy wypada?

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, jednak zawsze wypada pomiędzy 4 lutego a 10 marca. W tym roku Środa Popielcowa wypadnie 22 lutego, a więc ostatnim dniem karnawału będzie 21 lutego. 

Datę Środy Popielcowej wyznacza się na podstawie daty Świąt Wielkanocnych. Jest ona bowiem pierwszym dniem czterdziestodniowego okresu Wielkiego Postu, który przygotowuje wiernych do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. 

Datę Świąt Wielkanocnych od roku 325 ustala się natomiast na podstawie faz Księżyca. Okazuje się, że Wielkanoc obchodzimy zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną