Jak zadbać o paznokcie w zimie? Poznaj sprawdzone sposoby na pielęgnację

Sponsorowany
Moda i uroda
14.02.2023 12:18
Jak zadbać o paznokcie w zimie? Poznaj sprawdzone sposoby na pielęgnację

Jak zadbać o paznokcie w zimie, kiedy ich stan ulega widocznemu pogorszeniu? Wystarczy kilka prostych trików, aby dłonie i paznokcie odzyskały dawny blask. Poznaj sprawdzone sposoby!

Mijają kolejne miesiące, a mróz nie odpuszcza. Wiele osób z pewnością zauważy, że w ciągu zimy kondycja włosów, skóry oraz paznokci ulega zdecydowanemu pogorszeniu. Z pielęgnacją dłoni nie warto jednak czekać do wiosny zacznij działać już teraz! Dowiedz się, jak zadbać o paznokcie w zimie i co ma wpływ na ich stan. 

Jak zima wpływa na skórę i paznokcie? 

Warunki, jakie panują podczas wyjątkowo mroźnych zim, mogą mieć katastrofalny wpływ na naszą skórę i paznokcie. Przyczyn takiego stanu może być kilka. 

Po pierwsze, zimowe miesiące to czas, w którym dni są znacznie krótsze. Wiąże się to z mniejszym dostępem do promieni słonecznych, a tym samym witaminy D, niezbędnej dla regulowania gospodarki wapniowej w organizmie. Jej zachwianie wpływa negatywnie na stan paznokci, powoduje ich znaczne osłabienie i łamliwość. 

Warto także mieć na uwadze, że zimą łatwiej o przesuszenie skóry, co także prowadzi do pogorszenia się kondycji paznokci. Mają na to wpływ m.in.: 

  • skoki temperatur (mróz na zewnątrz, ciepło kaloryferów w pomieszczeniach); 
  • zimny, zacinający wiatr;
  • noszenie grubych ubrania z drapiących materiałów (np. rękawiczek z wełny).

Nie jest tajemnicą, że zimą zmienia się nasza codzienna dieta. Nasilenie się procesów katabolicznych powoduje zwiększenie się zapotrzebowania na węglowodany, białka i tłuszcze. Jednocześnie przywiązujemy mniejszą wagę do spożywania warzyw i owoców, szczególnie że mamy do nich mniejszy dostęp. Brak witamin i minerałów może negatywnie odbić się na wyglądzie i stanie paznokci: stają się one łamliwe, a na płytce pojawiają się nieestetyczne, białe plamki. 

Nawilżanie i odżywianie dłoni

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych, jest ich codzienne nawilżanie. Okres zimowy wymaga zaopatrzenia się w dobre, tłuste kremy do rąk. Sumienne i dokładne nakładanie go na ręce, ze szczególnym uwzględnieniem skórek wokół paznokci, pomoże uporać się z problemami wywołanymi zimowymi mrozami. Ważne, aby robi to sumiennie, szczególną uwagę przywiązując do nawilżania rąk tuż przed wyjściem z domu. Różne rodzaje kremów do rąk, idealnych na porę zimową znajdziesz w drogerii internetowej https://louma.pl

To prosty i jednocześnie bardzo efektowny sposób na odżywienie dłoni i paznokci; już po niedługim czasie daje się zauważyć pozytywne skutki tego zabiegu.

Dieta – jaki ma wpływa na paznokcie? 

Jak zostało już wspomniane, dieta ma niebanalny wpływ na stan naszych paznokci. Chociaż dostęp do warzyw i owoców jest trudniejszy w zimowych miesiącach, zdecydowanie warto próbować zawrzeć je w swoich posiłkach. Dobrym substytutem świeżych roślin są te mrożone. 

Należy także pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Zaleca się picie co najmniej 1,5 l wody dziennie. Jeżeli jednak nie jesteś jej fanem, zioła i niesłodzona herbata sprawdzą się równie dobrze. 

Suplementacja – które witaminy wpływają na paznokcie? 

Jeżeli uważasz, że twoja dieta nie jest wystarczająco dobrze zbilansowana, a, pomimo starań, paznokcie dalej nie prezentują się zbyt zdrowo, możesz pokusić się o suplementację. 

Aby paznokcie były mocne i piękne, warto zapewnić sobie tabletki zawierające przede wszystkim witaminy A, B i E. Na kondycję pazurków wpływa również żelazo, cynk oraz magnez. Jak wspominaliśmy wcześniej, dla zachowania ich zdrowia niezbędna jest również witamina D – jej suplementacja zalecana jest dla wszystkich, w szczególności w okresie zimowym, kiedy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony.  

Ochrona dłoni przed zimnem

Chociaż grube i szorstkie rękawiczki zimowe mogą wywoływać podrażnienia, rezygnacja z ochrony rąk może wywoływać znacznie grosze skutki. Jeżeli tradycyjna wełna wywołuje zbyt duży dyskomfort, poszukaj rękawiczek wykonanych z miękkiej wełny alpaki lub polaru. Nie zapominaj także o odpowiednim nawilżaniu dłoni przed ich włożeniem. 

Czy manicure zapobiega łamliwości paznokci? 

Istnieje przekonanie, że manicure w przypadku osłabionych paznokci może im jedynie bardziej zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowa ochronna warstwa na płytce paznokcia może ją wzmocnić i zapobiec kruszeniu. 

Zaleca się jednak pewną ostrożność. Paznokcie, pomiędzy poszczególnymi zabiegami, warto zabezpieczać specjalną odżywką. Z kolei podczas usuwania lakieru, dobrze jest wybierać zmywcza pozbawione acetonu ten może bowiem uszkodzić płytce paznokcia. Dla osłabionych pazurków nierzadko poleca się tzw. manicure japoński. Polega on na wtarciu specjalnej pasty i proszku, które zawierają odżywcze składniki. Dzięki zabiegowi paznokcie stają się błyszczące i zregenerowane. Chociaż nie stosuje się żadnych lakierów, prezentują się one pięknie i zdrowo. 

Pielęgnacja paznokci zimą – podsumowanie

Chociaż zima potrafi negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i wygląd, nie warto się jej poddawać. Chłodne wieczory mogą być natomiast doskonałą okazją na zadbanie o siebie! Wizyty w SPA i drogie zabiegi nie są konieczne, aby utrzymać paznokcie w nieskazitelnym stanie – wystarczy odrobina cierpliwości i zaangażowania!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną