Śnieżyce i silny wiatr w Polsce! Aura może powodować zagrożenie!

Justyna
Newsy
04.02.2023 10:00
Śnieżyce i silny wiatr w Polsce! Aura może powodować zagrożenie!

Synoptycy IMGW ostrzegają przed gwałtowną, zimową aurą. W ciągu dnia lokalnie mogą wystąpić również intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie, a także niebezpiecznie silne porywy wiatru.

Alerty IMGW

W sobotę rano wielu miejscach nadal obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu, silnym wiatrem i zamieciami śnieżnymi wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na niektórych obszarach wydano alerty pierwszego oraz drugiego stopnia. Ogłoszony został również alert RCB.

Jak poinformowała w sobotę rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Ponadto na sieci dróg pracuje 1919 pojazdów do zimowego utrzymania.

Intensywne opady śniegu

Prognozowane są opady powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 20 do 35 centymetrów. Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

  • śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;
  • małopolskim, w powiatach: wadowickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim.

W związku z intensywnymi opadami śniegu, na niektórych obszarach zostały wydane również ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują w województwie podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leskim, bieszczadzkim. Opady śniegu spowodują przyrost pokrywy śnieżnej o około 15-25 cm.

Ostrzeżenia pozostaną ważne do godz. 15 w sobotę.

Silny wiatr

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla województwa pomorskiego, dla powiatów: słupskiego, Słupsk, wejherowskiego, puckiego, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdańskiego i nowodworskiego.

W tych regionach średnia prędkość wiatru ma osiągać do 45 km/h, a porywy dochodzić do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Oznacza to, że lepiej unikać otwartych przestrzeni i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

Ostrzeżenia wygasną o godz. 12.

Zawieje/zamiecie śnieżne

Synoptycy IMGW ostrzegają także przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Ich prognozowana średnia prędkość może dochodzić do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych.

Alarmy te obowiązują w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Będą ważne w godz. 7-20 w sobotę.

RCB ostrzega o lawinach

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Z tego powodu do odwołania zamknięte zostało wiele szlaków turystycznych.

Ponadto osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego (woj. małopolskie) otrzymały w piątek przed wieczorem SMS-owy alert RCB dotyczący zagrożenia lawinowego o następującej treści:

„Nie planuj wyjść w góry, śledź komunikaty pogodowe, twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie".

Więcej informacji na temat obowiązujących alertów można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/rcb/komunikaty

Czy Wam również gwałtowna zmiana aury dała się we znaki?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną