Uwaga na drogach! Alerty IMGW w większości województw!

Martyna
Newsy
14.01.2024 18:44
Uwaga na drogach! Alerty IMGW w większości województw!

Zimowe niebezpieczeństwo powraca, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) rzuca cień ostrzeżenia na większą część kraju. Synoptycy wskazują na intensywne opady śniegu, zawieje, zamiecie śnieżne, oblodzenie oraz silny wiatr, zwiastując potencjalnie groźne warunki atmosferyczne. Alerty pierwszego i drugiego stopnia zostały wydane, a mieszkańcy powinni być czujni na nadchodzącą aurę. 

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu

Najbardziej wymagające uwagi są tereny województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, gdzie obowiązują alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. IMGW prognozuje przyrost pokrywy śnieżnej o 15-25 centymetrów, co może stworzyć trudne warunki komunikacyjne. Alarmy będą aktywne od godziny 9 w poniedziałek do godziny 12 we wtorek.

Ponadto, ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na obszarach województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, gdzie spodziewane są opady od 10 do 15 cm.

Zawieje i zamiecie śnieżne

Województwa zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie stoją w obliczu zagrożenia zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują od godziny 10 w poniedziałek do godziny 12 we wtorek. Prognozy wskazują na zawieje spowodowane opadami śniegu oraz wiatrem osiągającym prędkość do 55 km/h, w porywach nawet do 90 km/h.

IMGW informuje również o zagrożeniu związanym z silnym wiatrem. Alarmy drugiego stopnia zostały wydane w województwach zachodniopomorskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Prędkość wiatru może sięgnąć od 40 do 55 km/h, a w porywach nawet 90-95 km/h. Ostrzeżenia będą w mocy od godziny 3 w poniedziałek do północy we wtorek na Pomorzu Zachodnim, a w pozostałych obszarach od godziny 12 w poniedziałek do godziny 12 we wtorek.

Oblodzenie - Alerty pierwszego stopnia 

W województwach:

 • Podlaskim
 • Lubelskim
 • Podkarpackim
 • Świętokrzyskim
 • Łódzkim (część południowo-wschodnia)
 • Mazowieckim (część południowa)
 • Śląsku (bez powiatu cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego)
 • Małopolskim (bez powiatu tatrzańskiego)

oczekiwane jest oblodzenie. Alerty pierwszego stopnia będą w mocy od godziny 17 w niedzielę do godziny 9 w poniedziałek. IMGW przewiduje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, co może stworzyć niebezpieczne warunki dla kierowców i pieszych.

W obliczu tych prognoz, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie bieżących informacji meteorologicznych oraz wytycznych lokalnych władz.

Kluczowe Punkty
 • IMGW ostrzega o niebezpiecznych warunkach atmosferycznych, w tym intensywnych opadach śniegu, zawiejach, zamieciach śnieżnych, oblodzeniu i silnym wietrze.
 • Alerty drugiego stopnia dotyczą województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej o 15-25 cm.
 • Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim z prognozowanymi opadami śniegu od 10 do 15 cm.
 • Zawieje i zamiecie śnieżne mogą wystąpić w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, a silny wiatr może osiągnąć prędkość do 90 km/h.
 • Oblodzenie jest prognozowane w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim i małopolskim.
 • Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie bieżących informacji meteorologicznych oraz wytycznych lokalnych władz.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną